Често чуваме, че рибата е полезна – в нея има витамини, полиненаситени мастни киселини и протеини, които лесно се усвояват, и йод.
Още: "Деня на труда": Историята на движението, което забрани детския труд и даде права на работниците
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 1 май /валутен калкулатор/
Какво е полезно в рибата?
Лекарите препоръчват да ядете риба поне два пъти седмично. Има почти всичко, което е полезно за тялото, мозъка, сърцето и ставите. Омега-3 мастните киселини подобряват паметта и вниманието, а в комбинация със селен, витамини D и група В подобряват работата на централната нервна система. В същото време калият в компанията на омега-3 регулира кръвното налягане и спомага за отпускане на гладката мускулатура на кръвоносните съдове. В допълнение, съдържащите се в рибата полезни вещества могат да спрат стареенето на клетките, да стимулират репродуктивната функция и да понижат нивата на холестерола.
Учени: В тази риба има най-много паразити
Още: Стихотворението "Първи май" от Христо Смирненски
Коя е най-здравословната и най-полезната риба?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 1 май: Какъв църковен празник е утре и защо трябва да се засадят зеленчуци в градината
Ползите от рибата са не само в количеството полиненаситени мастни киселини. Тук играят роля няколко показателя, включително протеини, мазнини и калории.
В същото време лекарите препоръчват морската риба. Лови се далеч от брега, което гарантира екологична чистота. Експертите предлагат за най-полезна риба - сьомгата. Особено дивата сьомга, която съдържа омега-3, калций и витамин D. Но тези, които живеят в реката имат повече вреда.
Лекар: Тази евтина риба е по-полезна от сьомга
Още: Как се правят кичури на черна коса?
Още: Кои са най-добрите начини за натурално изсветляване на косата?
Коя риба е най-вредна?
Ако ядете риба от семейство шаранови (ципура, платика и всичко останало), лесно можете да получите описторхоза, която не може да се смила. Когато приготвяте рибена чорба от такава риба, ще трябва да смените водата три-четири пъти, за да може рибата да се подложи на топлинна обработка. И трябва да я пържите поне 20 минути, но тогава ще имате препържване.
Освен това някои видове риби могат да бъдат опасни поради съдържащия се в тях живак. Сред тях са кралска скумрия, треска, марлин, скумрия и риба тон. Рибите меч също са проблем. Не само заради живака. Тази риба е скъпа и често се фалшифицира, често нарушавайки санитарните стандарти.
Кой не трябва да яде риба?
Морските дарове са силен алерген, така че рибните ястия могат да предизвикат подходящи реакции. Хората със заболявания на стомашно-чревния тракт, панкреаса и сърдечно-съдовата система трябва да бъдат по-внимателни с мазната риба.