Йогата, която стана изключително популярна през последните няколко години, има няколко разновидности, като всяка една от тях има различни цели и фокус. Power йогата например е специално разработена за подобряване на мускулната сила и по-добра сърдечно-съдова издръжливост, като позите са доста по-предизвикателни, а преминаването от една към друга е по-бързо и интензивно.
Какво представлява Power йогата?
Както подсказва името ѝ, този вид йога се фокусира върху изграждането на мускулна сила и издръжливост, като е отлична, ако фокусът ви е върху изгарянето на повече калории. И въпреки че много хора я определят като отделен вид йога, повече специалисти все още я считат за форма на Виняса йогата, която е възникнала още в началото на миналия век. Разликата обаче е, че тук акцентът е върху преминаването от една поза към друга, а не върху подхождането към всяка поза поотделно, като интензивността също е по-висока. Другото, което е важно да се подчертае е, че силовата йога в основата си е по-скоро динамична, отколкото медитативна.
С какво е по-различна?
Скоростта
За разлика от Хатха йогата, която е най-разпространената форма на древната практика, движенията при power йогата се правят с много по-бързо темпо. Първата се фокусира върху позите и техниките на дишане. За нея не можем да мислим като за кардио упражнение, защото тя е медитативно преживяване, което се грижи най-вече за духа.
Последователността
Power йога използва много от позите на Ащанга йогата, но редът им обикновено е по-различен. Ащанга йога е много прецизна практика и позите се изпълняват в строго определена последователност, докато при силовата йога последователността зависи от инструктора или пък от вас самите.
Потокът
Една от най-съществените разлики между различните видове йода е потокът. Силовата йога набляга на потока от една поза към друга, докато при Хатха йогата например фокусът е поставен върху правилната стойка и дихателните техники.
Какви са ползите?
Сила
Въпреки че power йогата е по-динамична, това не означава, че не изгражда сила. Когато задържате тялото си в определена позиция повече от няколко секунди, това активира мускулите и те започват да работят усилено, за да могат да задържат съответната позиция, което повишава силата на различни части от тялото.
Контрол на двигателната активност
Проучване от 2016-а доказва, че хора с болестта на Паркинсон, участвали в сесии по силова йога два пъти седмично, са имали значителни подобрения в състоянието на двигателната си система. Освен това силата на участниците също се е увеличила.
Загуба на тегло
Тъй като е вид кардио тренировка, този вид йога гори доста калории, така че, ако се борите с излишните килограми, не е лоша идея да започнете да посещавате класове по power йога. Тя също така ни помага да се почувстваме по-свързани с тялото си, което може да ни помогне да контролираме апетита.
Намаляване на стреса
Йогата е много известна със способността си да намалява стреса и тревожността, като насърчава чувството за релаксация и спокойствие. И въпреки че силовата йога не е толкова медитативна, тя също намалява нивата на кортизол в тялото.
По-добър сън
Тя успокоява ума и нервната система, въпреки по-високата си интензивност и така помага за по-лесното заспиване. Освен това power йогата изразходва натрупаната енергия и напрежение и така създава естествената нужда на организма от почивка и сън.