Защо ни е нужен витамин Е и какво трябва да знаете за него

09 януари 2022, 15:25 часа

Витамин Е изпълнява редица важни функции в организма. Неговата особеност е, че е мастноразтворим. Витамин Е има силни антиоксидантни свойства: предпазва клетъчните мембрани, протеините, мазнините, ДНК от негативното въздействие на свободните радикали. Кои храни са с високо съдържание на витамин Е?

Още: Коя е най-голямата държава в Централна Азия?

Още: Как се приготвя царят на компотите - този от кайсии

Мастноразтворимият витамин Е е мощен антиоксидант и кардиопротективен агент и е важен за много телесни функции. Дефицитът на този витамин може да причини здравословни усложнения.

Витамин E е физиологичен антиоксидант, усвояването му в организма е свързано с приема на полиненаситени мазнини. Тези мазнини работят при образуването на клетъчни мембрани и някои протеини. Полиненаситените мазнини са чувствителни към кислород, а витамин Е действа като протектор за тях. Мазнините трябва да бъдат включени в ежедневната ни диета, поради което е необходимо витамин Е да присъства в хранителния протокол в достатъчни количества.

Полезното действие витамин Е

Още: Как да си приготвим най-вкусния компот от праскови?

Още: Как да приготвим най-вкусния компот от череши?

Основната задача на витамин E е свързана с неговия антиоксидантен ефект: той предпазва клетъчните мембрани, протеини, мазнини, ДНК от вредното въздействие на свободните радикали и по този начин предотвратява окисляването на LDL (LDL - лошият холестерол - има тенденция да се натрупва по стените на кръвоносните съдове и причинява атеросклероза).

Витамин E има противовъзпалително, антитромбоцитно, вазодилатиращо действие, поради което се счита за силен кардиопротектор.

В кои храни можете да намерите витамин Е?

Витамин Е присъства в мазнините.

Още: Как се казва единственият метал, който е течен при стайна температура?

Още: Стихотворение на деня, 16 юли, от Радой Ралин

"Шампионите" в съдържанието на този витамин са билковите продукти:

·         масла (соево, царевично, слънчогледово),

·         ядки - орехи, лешници, бадеми,

·         семена (слънчоглед),

·         пълнозърнести кълнове.

Зеленчуците и плодовете са следващият най-важен източник на витамин Е. Нивата на витамини тук са значително по-ниски, но ако консумирате плодове и зеленчуци в изобилие, този източник също е важен. Например, до 18% от витамин Е при децата се осигурява от тези храни.

За да може тялото да се възползва от растителните масла, достатъчно е да използвате няколко супени лъжици в ястия (например в зеленчукова салата с билки). Това ще позволи пълното усвояване на витамините Е и С и бета-каротина от зеленчуците.

Специфика витамин Е

Той не се различава по свръхчувствителност към температури, но се влияе неблагоприятно от светлина и кислород. Това означава, че храните, богати на витамин Е, трябва да се съхраняват на тъмни места и в съдове без кислород.

Дефицит и излишък на витамин Е

Вероятността от липса на витамин E при възрастни е изключително малка. При хроничен дефицит могат да възникнат неврологични проблеми. Обикновено тези проблеми са причинени от нарушена абсорбция на витамина от червата. Това може да се дължи на болестта на Крон или цьолиакия.

При постоянен дефицит на витамини при деца не са изключени състояния като сензорна невропатия и арефлексия, както и увреждане на ретината.

Прекомерното съдържание на витамин E не вреди на организма. Но е по-добре да откажете продължителната му употреба в прекомерни дози.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес