Защо сапунът за пране от супермаркетите е опасен?

13386
Защо сапунът за пране от супермаркетите е опасен?
Снимка: iStock/Guliver

Истинският сапун за пране се правеше само от два компонента: обикновена сол и мазнина, обикновено говеждa или агнешкa. Днес рафтовете на магазините са пълни със сапуни с аромати и багрила.

Колкото по-скъп е сапунът за пране, толкова по-лош може да е! Цената се увеличава с ароматите, багрилата и модерните опаковки.

Производителят преследва предимно рекламата, външно естетическите показатели. За това се добавят различни компоненти - включително аромати, които не влияят на детергента и по-скоро носят някои негативни неща, отколкото по-положителни.

Истинският сапун за пране трябва да е натурален. Оттук и тъмнокафявият цвят и характерната миризма. В същото време сапунът перфектно премахва мръсотията: пере, измива косата и дори може да се използва като антисептик.

Нетипични приложения на сапуна

Няма човек на Земята, който да не знае как да използва сапуна - за миене на ръцете и измиване на лицето, за пране, за почистване и подд...

На рафтовете на магазините днес най-често се среща бял сапун. За да избелят сапуна, производителите добавят към него титанов диоксид. Този пигмент е устойчив на влага, поради което често се използва при производството на лаково-бояджийски покрития, пластмасови и гумени изделия. Учените смятат този химикал за опасен. Ако попадне в човешкото тяло, титаниевият диоксид може да провокира рак, а при продължителен контакт с кожата може да причини алергии.

Друг опасен компонент, който производителите добавят към съвременния сапун за пране, е колофонът. Той овладява неприятните миризми и може да причини дразнене на кожата или пристъпи на астма.

За да определим дали сме купили сапун за пране или нещо друго, трябва да разберем PH на сапуна. Тъй като основната активна съставка на сапуна за пране са алкалните соли на висшите мастни киселини, разбираме, че нивото на концентрация, което се разбира под сапун за пране от първа категория, е 11-12.

Най-лесният начин да проверите киселинно-алкалния баланс на сапуна е да капнете малко вода върху него и да потопите лакмусова хартия в разтвора. Ако Ph е висок, лентата ще стане тъмно зелена. В 99% от артикулите в магазините ще дадат точно този резултат.

Също така е лесно да се провери дали производителят е добавил синтетични компоненти към сапуна. За да направите това, достатъчно е да оцените качеството на сапунения разтвор.

Ето как течният сапун може да се окаже опасен

Мерките за предпазване от коронавируса са фокусирани върху спазването на добри хигиенни практики, целящи да осуетят разпространението м...

Според учени, излишните компоненти в състава на сапуна само увеличават цената му, но в същото време влошават неговите детергентни свойства.

Експертите казват, че колкото по-високо е съдържанието на мастни киселини в детергента, толкова по-добре се справя с мръсотията. Производителите на сапун за пране посочват този параметър върху етикета или поставят пломба директно върху парчето.

Ароматизатори, оцветители и консерванти правят сапуна по-привлекателен за потребителя, но всъщност те разреждат състава, измествайки естествените съставки. Такъв сапун за пране се справя много по-зле с петна и мръсотия - освен това може да бъде опасен за здравето, особено ако попадне върху отворена рана.

Ако третираме повредената повърхност със сапун за пране, освен нараняване на меките тъкани, получаваме и доста сериозно химическо изгаряне, което ще влоши щетите и ще увеличи времето за зарастване на раната , твърдят учените.

Под прикритието на сапун за пране производителите произвеждат неефективни препарати и дори с опасни компоненти. В същото време цените на такъв продукт са доста високи, но търговците казват: така действат законите на пазара.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЛЮБОПИТНО:

Знаете ли кой е най-големият остров на река Дунав?

Кои арабски думи използваме в българския език всекидневно?

Кога е последното замръзване на Черно море?

Дунакс е най-старото име на коя българска планина?

Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 10 декември /валутен калкулатор/

Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 10 декември /валутен калкулатор/

Как да се погрижим за чувствителната си кожа?

По-добре е да мълчите: тези две думи могат да убият интимния ви живот

Колко ток харчи един хладилник през зимата?

Кои са кучетата, издържащи на зверски студ?

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд ЕООД

IBAN: BG53UBBS80021021528420

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com