Дъвкателната система се състои от няколко компонента. Важна роля в тази система играят не само зъбите, челюстните стави и дъвкателните мускули, но и костите на черепа и дори общата статика на гръбначния стълб. Челюстната става и дъвкателните мускули поддържат позицията и движението на долната челюст: отваряне и затваряне на устата, хапане и дъвчене.
Още: Календар на геомагнитните бури за май 2025 – не пропускайте тези дати
Още: Най-хубавите пожелания за Гергьовден 2025
Всички тези движения се извършват гладко, ако взаимодействието между главата и диска на ставата, дъвкателните мускули и зъбите е правилно. Ако системата не функционира добре, могат да възникнат нарушения. Най-честите симптоми са болка в лицето и главата. Такава болка най-често се причинява от прекалено силно напрежение на дъвкателните мускули.
Кои са 4-те причини, заради които може да ви боли челюстта
Долната челюст, наречена мандибула, е нечифтна кост. Тя изгражда долната част на лицевия череп и свързва ставно с черепната основа, а двете кости са съединени в предния си край посредством симфиза.
Още: Тимус – „Точката на щастието“ в тялото: Как да я активираме
Още: Топ 10 на най-известните скулптури, които всеки трябва да знае
Долната челюст е важна структура, участваща в основните функции на дишане и дъвчене. Много синдроми на лицето с краниофациални аномалии включват дефекти във формирането на долната челюст.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Развитието на долната челюст зависи от процесите на хондрогенеза и остеогенеза. По-специално, хондрогенезата включва образуването на хрущяла на Meckel и коронарния, кондиларния и ъгловия хрущял. Това е най-голямата и най-здравата кост на лицето. Долната челюст служи като неразделна част от черепа и се използва широко в множество антропологични изследвания.