Знаете ли от какво най-често се прави бирата?

15 май 2025, 08:08 часа

Може би сте се питали какви са съставките на бирата, за да е толкова магнетична. Вие сами дори можете да ги назовете - любов, грижа и малко магия. Нали? Макар че смятаме, че това е вярно, вероятно искате нещо малко по-практично. Съставките в най-великото изобретение на човечеството – бирата – са изненадващо прости.

Именно различните комбинации от тези съставки създават огромното разнообразие, което ще видите разпръснато по рафтовете на супермаркетите и менютата в заведенията за хранене.

Нека започнем отначало. Бирата се прави от четири основни съставки: зърнени култури, хмел, мая и вода.

Как бирата влияе на червата?

Зърнени храни

Зърнените култури, използвани в бирата, обикновено са малцов ечемик (ечемични зърна, накиснати във вода). Нишестетата от тях се превръщат в захари, които взаимодействат с маята, за да образуват алкохол по време на процеса на ферментация.

Зърнените култури в бирата влияят на редица фактори. Цветът на зърната ще определи цвета на крайната напитка, независимо дали става въпрос за светло пиво или за тъмно като нощта силно пиво.

Други компоненти в бирата, наречени декстрини, влияят на вискозитета на напитката (гъстотата). Известно е още като усещане в устата. А протеините, които съдържат, допринасят за дебелината на пяната върху вашата халба.

Кои са най-добрите зимни мезета за бира

И, разбира се, те влияят на вкуса. Вкусът на малц е нещо, което ще забележите в контраст с хмела. „Малцовите“ бири са склонни да бъдат по-тъмни, по-силни и по-сладки.

Хмел

Хмелът е цвят на растението хмел, Humulus lupulus. Функцията на хмела е да действа като горчив, овкусяващ и стабилизиращ агент в бирата. Обикновено се добавя на етапа на варене, където необходимите съединения в него се освобождават под въздействието на топлина.

Използваният хмел може значително да повлияе на вкуса на крайния продукт. Горчивият му вкус е необходим, за да балансира сладостта на малца, но той също така предлага множество аромати, които добавят сложност към вкусовата гама. Това работи както за носа, така и за езика ви – хмелът оживява ароматите на прясно сварена бира, идващи от етеричните масла в самото растение.

Докато опитвате различни бири, ще свикнете какво е „хмелов“ вкус – той е особено забележим в IPA бирите.

Къде се смята, че е произведена първата бира?

И накрая, хмелът има още една изключително полезна функция – стабилността. Срокът на годност на бирата е доста дълъг, защото има антибактериален ефект, унищожавайки определени микроорганизми, които не са полезни за бирата.

Хмелът се използва в производството на бира от векове, а първата му документирана употреба датира от IX век. Преди това хората са опитвали различни горчиви билки и цветя, като глухарче, корен от репей и невен. След като обаче радостта от хмела е открита, пивоварите не са поглеждали назад.

Мая

Маята е третата наистина важна съставка. Маята е гъбичен микроорганизъм – живо същество, което се използва във фазата на ферментация – превръщайки въглехидратите (захарите) в алкохол.

Всички бири са или лагер, или ейл. Разликата е в маята и температурата, при която ферментират. Лагерът обикновено използва „Saccharomyces pastorianus“, мая за долна ферментация (по-ниска температура). Ейлът обикновено използва „Saccharomyces cerevisiae“ (понякога наричана бирена мая) и ферментира отгоре (при по-високи температури).

Бира - сваля или вдига кръвното налягане

Вода

Водата е последната ни съставка. Всъщност не е чак толкова изненадващо – без нея бирата не би била кой знае каква напитка. Бирата е около 90% вода, поради което е толкова освежаваща в горещ ден. Няма много друго, което да се каже за водата в бирата, освен че очевидно трябва да бъде наистина висококачествена. Най-добрите пивовари ще се интересуват от източника на водата си, защото минералното съдържание ще повлияе на крайния вкус. Наливането ѝ директно от чешмата вероятно няма да даде най-добрата бира в света.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес