Бирата, незаменима разхлаждаща наслада за лятото, която свързваме с безкрайните нощи, жаркия пясък и цацата, не е съвременно питие, продукт на модерното време,а най-старата напитка, съдържаща алкохол, която човечеството познава. Пенливото пиво е и в топ 3 на най-консумираните напитки в световен мащаб, като само водата и чаят го превъзхождат по консумация. Произвежда се от зърнено-житни култури, като начините за производство и съставките се променят през вековете. Хмелът, придаващ специфичните горчиви нотки на бирата, е задължителна съставка, но днес се добавят и плодове, билки, различни аромати, като целта е създаването на уникални вкусове и неповторимо изживяване за сетивата.
Пивоварна се нарича мястото, където се произвежда бирата днес, като името му е свързано с другото име на бирата – пиво. Обаче как и къде е произведена първата бира, преди модерните пивоварни и появата на съвременни технологии за производство на бира?
Още: Този домашен хумус без тахан е истинско бижу на масата
Още: 110-годишна рожденичка от Великобритания разкри какво пие за дълголетие (ВИДЕО)
История на бирата по света
Историята на бирата се основава и на догадки и предположения, тъй като първата бира е изпита векове назад във времето, което означава, че източниците са несигурни. По-лесно ще ни бъде да открием къде е произведена първата бира, която се доближава до пивото, познато ни днес, тъй като сред страните се откроява една, чиято култура и традиции са неразривно свързани с бирата. За любителите на бирата не е тайна, че това е Германия. Там обаче се произвежда бирата, чиято история започва много по-назад във времето, далеч извън границите на Германия. Къде е произведена първата бира според вас? Със сигурност не сте единствените, които не знаят в детайли историята и произхода на бирата.
Проучвания по темата и случайни открития по време на археологическа дейност, сочат че има най-голяма вероятност бирата да се е пила за първи път в… древна Месопотамия.
На територията на днешен Иран някога е имало селище, наречено Годин Тепе. 10 000 години пр.н.е има данни и за варене на бира – една от първите в историята на света. Подобни данни със сигурност изненадват любителите на бирата, защото сме възприели виното като древно питие, а за бирата дори най-заклетите пиячи на пивото, трудно биха предположили, че е по-старо от виното. Онези древни хора, населявали земите между Ефрат и Тигър, наричали бирата божествено питие. Така, както някога са наричали виното. Вероятно съвпадението се дължи на факта, че и бирата, и виното опияняват заради алкохолното съдържание, поради което се стрували тайнствени, божествени на древния човек, наричал всичко, за което нямал обяснение, божествено. И гръмотевиците, и дъждът – всичко било от боговете, защото хората не съумявали да си обяснят тези явления по друг начин. Вероятно именно поради тази причина и алкохолните питиета, чието въздействие – опиянението – не разбирали, свързвали пак с боговете и наричали бирата „божествена напитка“.
Още: За да закърпи бюджета: Финансовото министерство обмисля по-висок акциз за алкохола и бирата
Докато доказателствата за варене на бира 10 000 години преди Христа са размити и неясни, то тези, които датират от 4 000 години пр.н.е, са повече от категорични и доказващи, че бира се е произвеждала. Това производство естествено няма нищо общо със съвременното. То е представено с изображения върху плочи преди новата ера на пиещи бира не от халби, а от купи. Купата не е случайно избрана – в онези векове нямало съвременна филтрация, поради което тя ставала много-много гъста – като каша. Още по-удивително е откритието на ода, посветена на богинята на пивоварството Нинкаси, която ода разкрива и как се приготвя бира с ечемик от хляб. Рецептата за варене на бира, която археолозите откриват в одата, реално представлява най-старата рецепта, достигнала до нас.
Не по-малко усилия, знания и умения в производството на бира влагали и вавилонците, които още около 3 000 години пр.Хр. умеели да правя бира. При това не една – а над 20 вида. Пословично разнообразие, като се има предвид векът. Там бирата била толкова на почит, че често се плащало в бира. Всеки жител имал и своята дневна дажаба бира, зависеща от богатствата му.
Най-голям принос за историята на бирата обаче имат египтяните, които са били отлични пивовари. Египтяните не спирали да полагат усилия, за да се подобри вкусът на бирата и непрекъснато работели върху намаляване на горчивината ѝ.
Още: Мечтаете за здрава и блестяща коса? Ето как да го постигнете
История на бирата по нашите земи
В Европа бирата е позната по-късно, като се счита, че прониква в Гърция от Египет. Първоначално не е била добре възприета вероятно защото хората боготворили виното.
През средните векове бирата се е варила в… манастирите. Неочаквано, нали? Служила е като „храна“ на монасите по време на пости.
1000 години след новата ера хмелът става неделим от бирата, а вкусът ѝ се доближава до този, който познаваме днес. Разпространява се из Европа, макар да е с бавни темпове. Именно на Стария континент възникват пивоварни от типа, познат днес. През 13-ти век сл.н.е бирата най-накрая се произвежда за търговски цели в Германия, Англия и Австрия. Какво разбрахме освен къде се смята, че е произведена първата бира? Че сме позакъснели с консумацията на бира и имаме да наваксваме, така че наздраве!
Статията не насърчава употребата на алкохол. Консумирай умерено!
Честваме голям църковен празник на 11 декември – традиции и обичаи
Лесна содена питка без месене за Бъдни вечер
Как да си направим течен сапун от остатъците от твърдия?