Бившият социален министър Христина Христова заяви, че дебатът за пенсионната система в България става все по-труден, сложен и тежък. Не ме учудва, че нашите доходи са на последно място, посочи тя в студиото на БНТ.
Още: Тръмп заплаши: Санкции за всеки, който купува петрол от Иран
Още: Япония държи силен коз във войната с митата на САЩ
Още: Средната пенсия в София надхвърли невиждана досега граница
По думите ѝ не се използва достатъчно експертиза при взимането на управленски решения. Трудно е големи суми да се отделят от бюджета. Има противоречия между поколенията – 11 млрд. да отидат за образование, здравеопазване и култура, а пенсионерите са внасяли осигурителните си вноски и е нормално да бъдат осигурени средства и за тях, посочи Христова.
Тя добави, че не е решен въпросът за избора на хората – как да решат въпросите с пенсионните фондове. Около 2.5 млрд. лв. са дадени само за управление и администрация на фондове, изтъкна Христина Христова.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Петър Ганев, икономист от ИПИ добави, че трябва да има пари в държавния бюджет и в НОИ, за да има увеличение на пенсиите. Новото поколение, което в момента е активно на пазара на труда, все повече ще изисква и по отношение на личното спестяване.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Още: НОИ обяви кога ще изплати пенсиите за юни