БНБ: Инфлацията ще продължи да се ускорява

2064
БНБ: Инфлацията ще продължи да се ускорява
Снимка: БНБ

Инфлацията ще продължи да се ускорява през първото полугодие на настоящата 2022 година, след което ще се забави в края на годината, сочи макроикономическата прогноза на Българската народна банка. Според централната банка, годишната инфлация ще се забави до 7.5% в края на 2022 година.

Прогнозата на БНБ посочва, че ускоряването на инфлацията ще продължи и през тази година, като в края на периода да бъде на ниво, по-високото от равнището, измерено в края на миналата година. За сравнение, годишната инфлация, отчетена по хармонизирания индекс на потребителските цени, достига 6.6% за декември 2021 година, сочат данните на Националния статистически институт. Тоест прогнозираната годишна инфлация от 7.5% в края на настоящата година е с 0.9 процентни пункта по-висока от инфлацията, измерена в края на миналата година, което означава, че и 2022 г. ще бъде белязана от нарастване на цените, като се очаква пикът да бъде в средата на годината.

Според индексът на потребителските цени, който е официалният измерител на инфлацията у нас, годишната инфлация през декември достига 13-годишен връх от 7.8%. Високите цени на енергията ще бъдат основен фактор за продължаващото ускоряване на инфлацията.

Инфлация: От 13 години насам не е било толкова скъпо

Поскъпването на стоки и услуги ни върна 13 години назад. Годишната инфлация нарасна до 7.8% към края на декември миналата година, сочат...

„Възходящата динамика на потребителските цени ще отразява най-вече проявлението на ефекти по линия на предлагането, свързани със същественото поскъпване на енергийните суровини в края на 2021 г., както и допусканията за продължаващ растеж на верижна база на цените на електроенергията и природния газ за стопански потребители през първото тримесечие на 2022 г.”, пише в макроикономическата прогноза.

Според БНБ няколко фактора, вътрешни и външни, са отговорни за високата инфлация у нас.

„Тези фактори могат да се обособят в четири основни групи: 1) повишение на международните цени на енергийните продукти (петрол, природен газ и електроенергия) и на храните; 2) съществено нарастване на цените на международния превоз на стоки и поскъпване на някои промишлени стоки поради затрудненията при глобалните вериги за доставки; 3) увеличение на разходите за труд на единица продукция; и 4) силен растеж на частното потребление в страната (поради растеж на номиналния разполагаем доход на домакинствата, засилване на потребителското доверие и понижаване на нормата на спестяване).”, пише в прогнозата.

С основно значение за ускоряването на инфлацията в България са цените на енергийните стоки и храните, като високата енергоемкост на българската икономика също има негативна роля относно чувствителността към измененията в цените на енергията на международните пазари в резултат на обединението с външния пазар за електроенергия.

Fitch Ratings: Инфлацията в България ще нарасне до най-високото си ниво от 14 г. насам

Инфлацията в България ще продължи да бъде на високо ниво и през настоящата 2022 година, прогнозира международната кредитна агенция Fitc...

„Нарастването на цените на енергийните стоки и храните беше с основно значение за ускоряването на инфлацията в страната. В голяма степен това се дължи на високата енергоемкостт на българската икономика и повишената ѝ чувствителност към динамиката на международните цени на енергоизточниците след 2020 г. Последното се определяше от обединението на българския пазар на електроенергия с този на останалите страни – членки на ЕС в Югоизточна Европа, където себестойността на произведената електроенергия е по-висока и се влияе повече от цената на природния газ, който се използва в по-голяма степен за производството на електроенергия, отколкото в България.”, пише в прогнозата.

Според БНБ, друг фактор за пренасяне на измененията в международните цени към българската икономика бе подписаното споразумение между „Булгаргаз” и „Газпром експорт” за промяна на формулата за ценообразуване на доставяния природен газ.

„Съгласно новите условия за доставка цената на природния газ вече се преизчислява всеки месец. Тези обстоятелства имаха основен принос за отчетения от НСИ през ноември 2021 г. исторически най-висок растеж (с 35.4% на годишна база) на индекса на цените на производител (ИЦП) на вътрешния пазар. По подкомпоненти на индекса се наблюдаваше сравнително бързо пренасяне на по-високите разходи за производство на фирмите върху цените на продуктите за междинно потребление и върху цените на произвежданите потребителски стоки (както хранителни, така и нехранителни).”, посочват от БНБ.

Още: Какво е инфлация?

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

Станаха ясни международните лектори на ФАРА'24

КЕВР подхвана "Топлофикация София" заради нарушения на Закона за енергетиката

Над 500 български фирми кандидатстваха за разработване на иновации

Поскъпването на тока за бита няма да е с 30%, увери енергийният министър

"Булгаргаз" ще съди "Газпром" за стотици милиони заради едностранното спиране на доставките

Всеки трети служител би напуснал, ако не получи увеличение на заплатата скоро

Служебното правителство ускорява проектите за АЕЦ "Козлодуй" и Вертикалния газов коридор

Предварително онлайн одобрение на ипотечен кредит е новата дигитална услуга на ОББ

България е втора по понижение на парниковите емисии в ЕС

ЕК с нова икономическа прогноза за България: Близо ли сме до еврозоната?

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com