Европейската комисия (ЕК) все още не коментира официално дали има договорка с България относно нашия План за възстановяване и устойчивост - да бъде внесен в Брюксел след 30 април (срокът, който Томислав Дончев посочи пред 44-тото Народно събрание за краен). Припомняме, че самият Дончев каза в неделя (18 април), че имало "договорка" с ЕК, че планът може да бъде внесен след 30 април.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Въпрос относно това беше зададен на обедния брифинг на ЕК от bTV, но говорителката Марта Викчорек не отговори конкретно. Досега нито една държава не е представила финалното си предложение в Брюксел, допълни още тя.
Викчорек уточни, че крайният срок за внасянето на плановете е 30 април, но за ЕК приоритетът е предложенията да бъдат качествени, защото това ще облекчи изпълнението и финансирането на проектите.
"Не се съсредоточавайте толкова върху крайните срокове", коментира и говорителят Ерик Мамер по време на брифинга.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Викчорек посочи и, че на този етап не всички държави от ЕС са ратифицирали предложението за Плана за възстановяване на ЕС, чиято стойност е 750 млрд. евро. Средствата ще бъдат използвани в следващите 6 години. ЕС ще мобилизира средствата чрез излизане на капиталовите пазари по схемата NextGenerationEU.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Според гръцкия вестник "Катимерини", Гърция е готова със своя план, както и Испания, Франция плюс Португалия. Но днешната пресконференция не потвърди тази информация.
Още: Страните от ЕС няма да са готови през април с плановете за възстановяване
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната