"Булгараз" увеличи процента, с който предлага да поевтинее природният газ от 1 октомври. Компанията предлага на Комисията за енергийно и водно регулиране синьото гориво да поевтинее със 7.29% през последното тримесечие.
Още: Окончателно: От 8 октомври задължителни етикети и касови бележки и в лева, и в евро
В средата на август дружеството обяви, че ще предложи с 6% по-ниска цена.
Внесеното в деловодството на регулатора предложение предвижда газът да струва 343.22 лв. за 1000 куб. м (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС).
При взимането на решението обаче комисията трябва да отчете друго обстоятелство, при което поевтиняването в крайна сметка няма да е с този процент.
Още: Край на преговорите: Тръмп удря Индия с нови мита
Още: МВФ със стряскаща прогноза за руската икономика и военната машина на Путин
Преди пет години започна процедурата, с която трябваше да се определи новият модел за изчисление на цените за пренос и достъп до газопреносната система. Тя обаче не е довършена и се очаква това да стане сега.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Турция е открила огромни залежи на петрол
Още: Новата бухалка е факт: Държавата ще регулира цените една година
Новата тарифна система засяга начина на определяне на цените за достъп и пренос до газопреносната система на страната. В момента потребителите плащат 19.71 лв. за 1000 куб. метра на 100 км, като тази цена не е променяна от 2005 г. Новият модел предвижда да се въведат отделни тарифи за различните входно-изходни точки за внос и износ на газ спрямо периода на закупуване на капацитет – годишен или месечен.