България има нужда от нова, изцяло държавна ядрена мощност в най-скоро време. Това заявиха експерти, наскоро обединени в сдружението „Енергийно бъдеще на България“.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
„През 2016 г. печалбата на АЕЦ „Козлодуй“ е само 1 145 000 лв. - колкото на едно шивашко предприятие. Предишни години печалбатa достигаше 130 млн. лева. През юли пък стана ясно, че е произведена продукция за 96 млн. лева. При над 10,5 месеца съвместна годишна работа на двата блока, това са над 1 млрд. лева приходи за година. Това е гарантирана печалба от 250 – 300 млн. лева. Някой трябва да остави ръководството на централата да работи по съвест. Оттам могат да дойдат парите за нова ядрена мощност“, заяви Александър Николов, бивш изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй“ и настоящ асистент в Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика при БАН.
Експертът смяна, че реалната първа копка може да бъде направена в края на 2019 или началото на 2020 г.
Според Альоша Първанов, дирекция „Производство“ в атомната централа, изграждането на нова мощност трябва да започне възможно най-скоро поради ситуацията с поетапното намаляне на мощностите на ТЕЦ-овете заради Парижкото споразумение за климата. „Трудно ще се постигне тази дерогация, за която говорят управляващите. Правителството трябва да се активизира в максимална степен за нова централа, какво още чакаме“, заяви той.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Александър Николов пък каза, че проектът за АЕЦ „Белене“ в неядрената му част ще трябва да се препроектира, защото в момента на пазара има далеч по-модерно оборудване. Той не се ангажира с прогноза колко би струвала нова атомна централа, но заяви, че тя може да бъде реализирана изцяло с държавни пари, чрез заеми от банки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
По думите му в българската енергетика има много „цанкови камъни“ - зле управлявани съоръжения, например американските ТЕЦ-ове, ТЕЦ Варна, ТЕЦ Русе, газохранилището в Чирен.
Какво казаха експертите за истинския "Цанков камък" и още по темата за енергийния сектор у нас прочетете в Expert.bg.