Министерският съвет прие решение на днешното си заседание (23 юли), с което одобрява проект на заявление за интерес на България за искане на финансова помощ под формата на заем. Той е по линия на инструмента "Мерки за сигурността на Европа (SAFE) чрез укрепване на европейската отбранителна промишленост“, насочен към спешни и мащабни публични инвестиции за превъоръжаване. Накратко - страната ни иска да изтегли заем в порядъка на 2,7-3 милиарда евро.
Минималният праг е в размер на 2 745 700 000 евро, а максималният размер на искания заем е 3 067 800 000 евро. Помощта е предназначена за финансово обезпечаване на "изпълнението на приоритетните военни способности, необходими за да се гарантира националната и съюзната сигурност в контекста на участието на страната ни в системата за колективна отбрана на НАТО и Общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз", гласи прессъобщението от правителството.
Още: Стъпка 1 от превъоръжаването на Европа е факт: Украйна също влиза във фонда за отбрана
Предимство
Съществено предимство на инструмента SAFE е и освобождаването от ДДС на доставките, свързани с изпълнение на проектите, финансиране със заемни средства. "Наред с горепосочените предимства, заем по SAFE ще даде възможност за поетапно увеличаване на националните разходи за отбрана в изпълнение на решението на държавните и правителствените ръководители на НАТО, взето по време на срещата им в Хага на 24-25 юни т.г., в рамките на фискалните правила и ограничения по Закона за публичните финанси", аргументират се от кабинета.
Припомняме, че в Хага съюзниците се договориха всяка държава членка на Алианса да започне да отделя 5% от БВП за отбрана годишно, като крайният срок е 2035 г.: НАТО угоди на Тръмп: 5% от БВП отиват за отбрана.
Снимка: Министерство на отбраната
С днешното си решение Министерският съвет упълномощава министъра на отбраната да подпише и подаде от името на България до Европейската комисия заявлението за интерес за искане на финансова помощ. Срокът за това е до 29 юли. Решението няма правнообвързващ характер.
Все още не е ясно за какви точно инвестиции биха се използвали средствата.
Още: САЩ одобриха да продадат на България система за брегова охрана, за да "възпира противници"
Какво е инструментът SAFE и как той се вписва в превъоръжаването на Европа?
През май тази година Европейският съвет одобри създаването на фонд на стойност 150 млрд. евро за съвместни поръчки в областта на отбраната, като голямата новина е, че в него ще може да участва и Украйна. SAFE е нов финансов механизъм на ЕС, който ще подпомага онези държави членки, които желаят да инвестират в отбранително промишлено производство чрез общи обществени поръчки, като се съсредоточат върху приоритетни способности.
Още: Превъоръжаването на Европа: Бариерите пред истинската мощ
SAFE ще финансира спешни и мащабни инвестиции в европейската отбранителна технологична и индустриална база. Целта е да се повиши производственият капацитет, да се гарантира, че отбранителното оборудване е налично, когато е необходимо, и да се преодолеят съществуващите пропуски в способностите. В крайна сметка се цели да се засили цялостната готовност на ЕС за отбрана.
Освен това SAFE ще позволи на ЕС да окаже допълнителна подкрепа на Украйна, като асоциира нейната отбранителна промишленост към инструмента от самото начало.
Още: Превъоръжаването на България заради Путин: Основните направления и трудности
Амбициите на ЕС за отбрана
Снимка: Getty Images
Всичко това е свързано с огромния пакет от 800 милиарда евро за отбрана на Европа, обявен от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен през март тази година. С него ще има нови инструменти и подходи за набиране на средства.
Ето и няколко примера: непохарчените пари от Пакта за стабилност и растеж (инициативата, по която бяха съставени плановете за възстановяване и устойчивост след Ковид) да отидат за военно дело и промишленост; да се дават заеми за военната сфера, обезпечени от бюджета на ЕС - сума до 150 милиарда евро; бързо да бъде прието паневропейско законодателство за по-малко бюрокрация при обществени поръчки за отбрана; набиране на пари от международните пазари; заемите за отбрана да не тежат на държавните бюджети като дефицит и т.н.
Впоследствие бе приета и цялостната концепция: Бяла книга за отбраната на ЕС: Какво стои зад 800-те млрд. евро?
Чрез SAFE Европейският съюз ще предостави до 150 млрд. евро, които ще бъдат изплатени на заинтересованите държави членки при поискване и въз основа на национални планове. Отпускането на средствата ще бъде под формата на "заеми на конкурентни цени с дълъг срок на погасяване".
За да се осигурят икономии и оперативна съвместимост, страните, които ще получават средствата, ще трябва да провеждат общи обществени поръчки, включващи поне две участващи държави, за да могат да се възползват от заемите.
В отговор на настоящата геополитическа ситуация и спешната необходимост от мащабни инвестиции в отбранително оборудване SAFE ще позволи също така възлагането на обществени поръчки с участието само на една държава членка за ограничен период от време.
Още: Кризисна и бойна готовност в ЕС: План на Брюксел как да оцелеем при спешна необходимост
SAFE отваря нова глава в сътрудничеството с трети държави. Украйна, държавите от Европейското икономическо пространство и ЕАСТ (тоест Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария се добавят тук) ще бъдат третирани при същите условия като държавите членки на Европейския съюз. Страните от ЕС не само ще могат да участват в общи обществени поръчки с тях, но и ще могат да купуват от техните индустрии.
Снимка: European Parliament
Инструментът SAFE също така ще позволи на присъединяващите се страни, страните кандидатки, потенциалните кандидатки и държавите, които са подписали партньорства в областта на сигурността и отбраната с ЕС, да се присъединят към общи поръчки. Това означава, че се отваря врата и за Великобритания: Великобритания получи достъп до средствата на ЕС за развитие на отбраната.
Допустими дейности чрез инструмента SAFE
Допустимите дейности, финансирани чрез SAFE, ще бъдат свързани с първия списък с приоритетни области, определен от Европейския съвет на 6 март тази година, и ще бъдат разделени на две категории отбранителни продукти:
- боеприпаси и ракети; артилерийски системи, включително способности за нанасяне на дълбоки прецизни удари; наземни бойни способности и техните поддържащи системи, включително войнишко оборудване и пехотни оръжия; защита на критичната инфраструктура; кибернетични системи; военна мобилност, включително контрамобилност;
- системи за противовъздушна и противоракетна отбрана; морски надводни и подводни способности; дронове и системи за борба с дронове; стратегически средства като въздушен транспорт, зареждане с гориво във въздуха и системи C4ISTAR, както и космически активи и услуги; защита на космически активи; изкуствен интелект и електронна война.
Отбранителните продукти, принадлежащи към категория 2, ще бъдат предмет на по-строги условия за допустимост, като се изисква изпълнителите да имат възможност да вземат решения относно определянето, адаптирането и развитието на дизайна на закупения отбранителен продукт.
Още: 350 изтребителя от ново поколение: Европа показва мускули на Русия и САЩ
И за двете категории продукти договорите за възлагане на обществени поръчки ще трябва да гарантират, че разходите за компоненти с произход извън ЕС, държавите от ЕИП-ЕАСТ и Украйна не надвишават 35% от прогнозните разходи за компонентите на крайния продукт.