Премиерът е доста стиснат, така че няма как да се взимат бонуси, заяви с усмивка пред Нова ТВ вицепремиерът Симеон Дянков.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
"Като министър на финансите за миналата година не съм получил бонуси. Министрите нямат право на бонуси", допълни министърът на финансите.
Сметката за бонусите е в МФ, а утре сутрин Дянков ще докладва на премиера и на министър Цветанов, за да могат те да имат данните за заседанието на МС.
"Ако някой началник на кабинет не се е изплатил, тогава Цветанов като политическа фигура докладва и взема мерки за отстраняване на съответния човек", обясни Дянков.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Откакто сме на власт, от първия ден, много малко зам.-министри и министри са вземали бонуси - около 10 души, каза Дянков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
За това, че досега нито един от министрите не е казал: да, аз получих бонуси, Дянков коментира, че никой министър не е получил бонус, защото премиерът трябва да подпише за бонуса. "Както казах, той е доста стиснат. За участие в комисии, във фондове, могат да се получават бонуси. Например, министър Трайков е получавал бонуси през 2009 и 2010 г. и ги е дал. Сергей Игнатов е получил не бонус, а допълнителни пари, върнати са. Свилен Нейков е получил малка сума и я е върнал. Цветанов не е получавал бонуси, здравният министър също не е получавал", заяви Симеон Дянков.
За висшите държавни чиновници Дянков каза, че трябва да има сравнение в администрацията.
"Хората на върха имат повече отговорности и трябва да получават повече доходи. За всички тези бонуси в момента има 52 закона, където се дават бонуси по един или друг начин. В началото на мандата премиерът ясно каза, че през този мандат, понеже влизаме в криза, всички трябва да работим и да сме солидарни с хората, ние няма да получаваме пари. Ние забранихме именно зам.-министри и шефове на политически кабинети да получават от бордове. Защото в миналото в "Булгартабак" и др. са получавали десетки и стотици хиляди лева в периода на предишното управление, това ние го забранихме", подчерта Дянков.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
Защо е тайно цялото това нещо, Дянков отговори, че е започнало около 2002 г. "Тогава е имало един закон, но след това е започнало на парче – за една администрация, за друга администрация. Ние сега искаме да обединим в един закон всички тези 52 нормативни уредби. Това не е създадено наведнъж, 2002-2003 г. голяма част от тези закони за бонусите са създадени, 2006 г. другите закони са създадени", добави Дянков.