В договора с турската газова компания "Боташ" няма предвидена клауза за неговото прекратяване, освен ако България не заплати пълната сума от над 4 милиарда лева. Това заяви министърът на енергетиката Жечо Станков по време на изслушване в Народното събрание. Той уточни, че "Булгаргаз" ще заплати с 20 милиона лева повече през тази година спрямо 2024 г., поради корекция по инфлационен индекс.
"Над 4 милиарда лева или грубо около 4,2 милиарда, без да броим бъдещите индексации за следващите 13 години. Ако добавим и тези корекции, съм сигурен, че сумата ще набъбне до 6 милиарда лева. Готов съм да поканя всеки, който има желание, възможност или визия този договор да бъде предоговорен възможно най-бързо", подчерта Станков.
Той направи и любопитно определение на договора: "Мога образно да кажа, че ние сме си купили винетка за камион за магистрала, по която могат да се движат само леки автомобили. Още: Пеевски пита Сарафов за "Боташ": Нека парламентът да не става прокуратура (ВИДЕО)
Милион на ден
От ГЕРБ отново напомниха, че според приетите ангажименти страната ни плаща ежедневно над един милион лева по силата на този договор.
От ПП-ДБ изразиха твърда позиция, че споразумението е крайно неизгодно за България.
"Може да го наречем една от далаверите на века. "Боташ" беше абсолютно ненужна да се случва. Не е имало нужда от този природен газ да бъде вкарван в България. България си имаше достатъчно източници на природен газ и това се доказва много лесно с това, че един единствен танкер е вкаран в България, откакто това споразумение е сключено", коментира Ивайло Мирчев. Още: Борисов каза водят ли се преговори за продажба на Турски поток (ВИДЕО)
Натиск от президента?
Бившият служебен министър на енергетиката Росен Христов отрече президентът Румен Радев да е оказвал натиск за подписването на договора с "Боташ". Същото заяви и изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов, също бивш министър на енергетиката. Христов посочи, че договорът е подписан заради енергийната криза и необходимостта от бързо осигуряване на алтернативни доставки, като отбеляза, че споразумението не се използва в пълния си капацитет.
"На среща на Румен Радев с Реджеп Ердоган обяснихме необходимостта от стабилност в региона и от алтернативни на Русия източници на природен газ. Със съдействието на президента Радев Ердоган даде указания на "Боташ" да води преговори с българската страна", каза Росен Христов. По думите на Христов кризата с доставката на природен газ е настъпила заради отказа на предходното редовно правителство на България да плаща на руския доставчик на синьо гориво.