Явно никой по високите нива на държавата не иска да отговаря на въпроси за изключително спорния договор с турския държавен газов оператор „Боташ“. Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов не е отговорил в срок на парламентарен въпрос какво се случва с процеса по предоговаряне. Премиерът Димитър Главчев също не дава конкретен отговор, а препраща въпроса пак към ресорния министър.
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
На 25 септември независимият народен представител Калоян Методиев (преди това от БСП) задава въпроси на Главчев, посочвайки, че до 16 септември Малинов е трябвало да му отговори писмено, но не го е направил. „На какъв етап са преговорите, които водите“ по промяна или евентуално прекратяване на договора на „Булгаргаз“ с „Боташ“, пита депутатът. И още: „Прикрива ли се нещо по отношение на договора с „Боташ“?“. Методиев добавя пиперливи въпроси като „Над Конституцията и законите на страната ли е министърът на енергетиката Владимир Малинов?“.
Още: Ивайло Мирчев: ДАНС услужливо покрива схемата "Боташ"
Главчев увърта и прехвърля топката
На 8 октомври служебният премиер му отговаря в конкретика само в частта, която не касае договора с турската компания. Той пише, че е безусловно задължение на всички граждани да спазват Конституцията и законите на страната, като в най-голяма степен това се отнася за членовете на Министерски съвет.
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
„По същество – процедурата и сроковете за упражняване на конституционното право на народните представители да отправят парламентарни въпроси и реципрочното задължение на представителите на изпълнителната власт да отговарят на тези въпроси, е подробно разписана в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание (ПОДНС)“, добавя още Главчев. Срокът за писмен отговор е 10 дни, а забавянето може да се дължи на различни причини – болест, служебна заетост и др. Ако няма отговор в 10-дневен срок, министърът трябва да се яви лично пред парламента и да даде обяснение защо не е отговорил на въпрос от депутат. Само че самият депутат трябва да инициира процедурата за явяване на министъра, а такава с Малинов за договора с „Боташ“ няма, казва премиерът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
А на въпроса прикрива ли се нещо по отношение на договора с „Боташ“ и водят ли се преговори за неговото прекратяване, прехвърля топката именно към енергийния министър. „В качеството си на министър-председател ръководя и координирам общата политика на правителството и нося отговорност за нея. Изпълнението на конкретните секторни политики е задача на ресорните министри, които са специализираните органи на изпълнителната власт със съответна функционална компетентност“. Именно Малинов разполага с необходимата информация за отговор, пише Главчев. „Едва след изчерпване на парламентарната процедура по него и при възникнали неясноти, бих могъл да взема становище по общата политика на правителството в този сектор“, добавя служебният премиер.
Още: Разкрития на бивш енергиен министър: От ден 1 не сме използвали нищо по договора с "Боташ"
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
Още: Правителството иска от ЕК ключова дерогация
Снимка: БГНЕС
Договорът с "Боташ" - заробващ ли е?
България сключи договор с "Боташ" при служебното правителство на Гълъб Донев през януари 2023 г. Той е за достъп до терминалите за регазификация на втечнен природен газ и последващия му пренос до България за периода от 1 януари 2023 г. до 31 декември 2035 г. - цели 13 години.
49-ото Народно събрание задължи министъра на енергетиката да предоговори споразумението с турската компания, което се оказа неизгодно за страната ни. Решението беше взето при гласуване на доклада на специалната временна комисия, създадена по темата в миналия парламент. Според събраната от комисията информация договорът е сключен в полза на турската страна и води до големи загуби за българската икономика: Официално: "Боташ" не ни е отказал предоговаряне, ето колко фактури дължим на компанията.
"Договорът с "Боташ" трябва да се нарича "Турски поток" 2. Той е за 13 години, България плаща всеки ден 500 000 долара – за нищо. Би трябвало да е за запазване на капацитет, но всъщност седи една празна тръба, защото ние не купуваме втечнен газ. Стойността за 13 години е 4,1 млрд. лева", заяви Мартин Владимиров, ръководител на програма "Енергетика и климат" в Центъра за изследване на демокрацията. Според него се върви към фалит на "Булгаргаз" и подаряваме пазара на руски посредници: "Турски поток 2": Договорът с "Боташ" заробва България, смята експерт.
През август министър Владимир Малинов каза пред Народното събрание, че договорът води до финансова тежест на "Булгаргаз" и загуба на неговата конкуретноспособност не само на българския пазар, но и на регионалния. Той заяви, че ще се съобрази с решението на парламента, което го задължава да работи по предоговаряне, но оттогава насам не е отбелязвал какво се случва.
Междувременно Европейската прокуратура влезе в "Булгартрансгаз" - информация в медиите сочи, че акцията е заради "Боташ". Българската прокуратура също беше сезирана по договора на "Булгаргаз" - още през пролетта на тази година.
Още: Калин Стоянов с подробности за влизането на европрокуратурата в "Булгартрансгаз"