Три фирми са подали жалби срещу обявената от държавното дружество „БДЖ – Пътнически превози“ процедура за доставка на 42 мотрисни влака, чиято прогнозна стойност е 675 млн. лв. без ДДС.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Последно в Комисията за защита на конкуренцията е образувано производство по жалба на китайската компания "СИ АР АР СИ КИНГДАО СИФИАНГ КО" ООД. Тя е поискала и временна мярка „спиране на производството“.
Нейният протест е срещу разяснение, направено от възложителя на 25 септември.
На въпрос какъв е общият размер на финансирането за доставките, осигурено до декември 2024 година, от БДЖ са отговорили, че имат договор с транспортното министерство до края на същата година, по силата на който ще получават по 35 млн. лева годишно от бюджета за закупуване на нови мотрисни влакове. Отделно от това с решение на МС от юли месец т.г. за БДЖ е осигурено финансиране в размер на 100 млн. лв. за тази цел.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
На въпрос как ще бъдат осигурени и гарантирани средствата за изплащане на остатъка от дължимите за доставки суми възложителят е отговорил, че сключването на договор след провеждане на процедурата ще се счита за договор под условие по смисъла на ЗОП с всички произтичащи от това последици.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Възложителят признава, че не е осигурил финансиране след датата 31.12.2014 г., но уверява заинтересованите лица, че текат активни процеси, чиято цел е осигуряване на допълнително финансиране, което да гарантира изплащането на дейностите по договора към момента на неговото сключване.
Обжалваното разяснение е последвано от още редица въпроси, на които от БДЖ са отговорили.
Преди китайската компания поръчката е обжалвана в един и същи ден на 9 септември от „Шкода Транспортейшън А. С.“ и „Сименс Мобилити“ ГМБХ. Те са директно срещу решението за откриване на процедурата, но не са поискали тя да бъде спряна.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
Поръчката бе стартирана на 17 август. Офертите трябваше да се отварят на 15 октомври, но срокът бе удължен с две седмици – до 29 октомври
Освен доставката на 42 нови мотрисни влака тя включва и пълната им техническа поддръжка за период до 15 години.