В Новия механизъм за потребителите на ЕК се предлага възприемането на принципен подход за санкциите. И преди сме говорили, че може би е най-справедливият - санкциите да представляват проценти от реализирания оборот от съответните търговци за даден период от време. Това каза пред журналисти председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов след среща с представители на потребителските организации, бизнеса и националните органи, отговарящи за защита на потребителите в Представителството на ЕК.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
„Заложеното конкретно в новия механизъм е до 4% от оборота. При въвеждането в националните законодателства ще стане ясно точно какъв ще бъде размерът“, уточни той.
„Новият механизъм за потребителите на ЕК представлява предложение за една сделка, която да гарантира повече права и възможности при търгуването в онлайн среда“, коментира Димитър Маргаритов.
„Без значение къде се намират на общия европейски пазар, бихме могли да говорим за опит за преодоляване на различните стандарти за потребителите“, посочи той.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
„Новата сделка“ е чрез подадена ръка от европейските институции всички национални органи заедно с потребителите да изработим възможно най-добрите правила, които да дават повече самочувствие, възможности и гаранция за това, че ако бъдат нарушени правилата способите за защита ще позволят справедливо обезщетение“, каза още Димитър Маргаритов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
С ЕК, Съвета и ЕП ще натискаме за приемането на Новия търговски механизъм за потребителите преди пролетта на следващата година. Това каза заместник-генералният директор на Генерална дирекция "Правосъдие и потребители" Франциско Фонсека Морильо, цитиран от Фокус.
„Ще минем през всички европейски страни, започваме от София. Дискусията ще продължи до 28 ноември, когато в Брюксел ще бъде финалното обсъждане“, посочи той.
„Ключов момент ще бъде месец декември, когато по време на Австрийското председателство ще трябва да приеме обща позиция по този пакет“, обясни Франциско Морильо.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
„Предлагаме на европейските граждани много важен пакет, който е плод на повече от 3 години интензивни обсъждания“, изтъкна той. „Този нов механизъм няма и не може да бъде нов бюрократичен инструмент на Брюксел. Бяхме убедени, че за да успее, трябва да излезем извън стандартния подход“, коментира Франциско Морильо.
„Подходът трябва да бъде отдолу нагоре. Пакетът не трябва да бъде нещо измислено от Брюксел, а да дойде от вас потребителите, да се припознаете в него“, каза още той.