ЕС започва дискусията за дизайна на електроенергийния пазар

23 януари 2023, 14:39 часа 1014 прочитания

Днес Европейската комисия започва обществена консултация относно реформата на структурата на пазара на електроенергия в Европейския съюз, за да защити по-добре потребителите от прекомерна нестабилност на цените, да подкрепи достъпа им до сигурна енергия от чисти източници и да направи пазара по-устойчив, съобщават от комисията.

Още: България излезе втора в ЕС по поскъпване на жилищата

Още: Цените на храните отново тръгнаха нагоре

Стартиралата днес консултация ще подпомогне работата на Комисията по законодателно предложение, което трябва да бъде представено през първото тримесечие на тази година. Консултацията ще продължи до 13 февруари и ще се фокусира върху четири основни области.

Една от тях е намаляване на зависимостта на сметките за електроенергия от краткосрочните цени на изкопаемите горива и насърчаване на внедряването на възобновяеми енергийни източници.

Друга област е подобряване на функционирането на пазара, за да се гарантира сигурността на доставките и пълното използване на алтернативите на газа, като съхранение и отговор на търсенето.

Още: "Голям и грозен законопроект": България и още 13 държави скочиха на Фон дер Лайен

Още: Франция удължи живота на десетки свои АЕЦ

Още: Желязков предупреди: Бандитите не спят – не обменяйте панически левове за евро

Още: "Топлофикация София“ обяви къде и кога ще има профилактика през лятото

Сред областите, които попадат във фокуса на ЕС са подобряване на защитата и овластяването на потребителите и подобряване на прозрачността, надзора и почтеността на пазара.

От ЕК отчитат, че настоящата система осигурява ефективен, добре интегриран пазар в продължение на много години, позволявайки на ЕС да извлече икономически ползи от единния енергиен пазар, като гарантира сигурност на доставките и стимулира процеса на декарбонизация. Според комисията обаче системата демонстрира и някои недостатъци. В настоящата криза на високи и нестабилни цени на електроенергията икономическата тежест е прехвърлена върху крайните потребители. Следователно е необходима реформа, за да се предпазят по-добре домакинствата и предприятията от високите цени на енергията, да се увеличи устойчивостта и да се ускори преходът, заложен в Европейския зелен пакт и плана REPowerEU.

Още: Митата на САЩ и среща на ОПЕК повлияха върху цената на петрола

Още: Инфлацията ни е ниска, кафето ни е по-скъпо от в Гърция: Делян Добрев с откровения и намек, че Кирил Петков бил почтен

Гарантирането на директен достъп до достъпна чиста енергия за всички потребители ще изисква пазарни инструменти за постигане на по-стабилни цени и договори, основани на реалните разходи за производство на енергия. ОЩЕ: Въпреки зеления преход Германия е увеличила използването на въглища

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес