Европейски лидери призоваха за единен и твърд отговор на новите американски мита, но и за съсредоточаване върху възможността за допълнителни преговори със Вашингтон. По-рано днес президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви въвеждането на 30 на сто мита върху внос от Европейския съюз от 1 август. Той изпрати писмо за това до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, Крайният срок 1 август дава време на ЕС да договори търговска сделка.
Отговорът на ЕС
Председателят на Европейския съвет Антонио Коща определи тарифите като "данъци, които подхранват инфлацията, създават несигурност и възпрепятстват икономическия растеж". Той подчерта, че "ЕС остава твърд, единен и готов да защитава интересите си", като същевременно изрази подкрепа за постигане на "справедливо споразумение със САЩ".
Още: Тръмп стовари нови тежки мита върху ЕС и Мексико
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предупреди, че мита от такъв мащаб биха "разстроили ключови трансатлантически вериги на доставки" и подчерта, че "малко икономики в света могат да се сравняват с отвореността и ангажимента на ЕС към честна търговия". Тя заяви, че ЕС е готов да предприеме "пропорционални контрамерки, ако се наложи", но остава съсредоточен върху преговорен подход.
Нидерландският премиер Дик Схоф определи решението на САЩ като "обезпокоително" и подчерта, че това не е правилната посока. Той заяви, че Европейската комисия може да разчита на пълната подкрепа на Нидерландия в стремежа към взаимноизгодно решение.
Министърът на външните работи и търговията на Ирландия Саймън Харис също призова към сдържаност, заявявайки, че "няма необходимост от ескалация или допълнително увеличаване на митата". По думите му ЕС ще остане "единен и фокусиран", докато преговорите продължават.
Още: Тръмп обяви кога ще изпрати на ЕС писмо за митата
Италианското правителство изрази пълна подкрепа за усилията на Европейската комисия и подчерта, че е "ключово вниманието да остане върху преговорите", тъй като "допълнителна поляризация би затруднила постигането на сделка". Рим изрази увереност, че е възможно да се постигне "справедливо споразумение" със САЩ.