Инфлацията в Турция се е ускорила с повече от очакваното през май месец, предава Bloomberg.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Публикувани в понеделник данни показват, че инфлацията в южната ни съседка се е ускорила до 75,45% на годишна база през май от малко под 70% месец по-рано. Месечният ръст на цените, предпочитан показател на Турската централната банка, възлиза на 3,4%. И двата измерителя надхвърлят прогнозите на икономистите.
ОЩЕ: Строга парична политиката: Какво направи с основната лихва Турската централна банка?
Посоката на цените следва пътя, начертан от Турската централна банка, която възприе по-конвенционална политика след преизбирането на президента Реджеп Ердоган преди година. Въпросът сега е дали инфлацията ще се придържа плътно към прогнозите и по пътя надолу и ще подготви почвата за понижаване на лихвите след резкия цикъл на затягане на паричната политика.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Снимка: iStock
Централните банкери очакват, че инфлацията в Турция ще завърши годината на ниво от 38%, което според МВФ ще я остави на 6-о място в света по този показател.
Турската централна банка твърди, че значително отклонение от прогнозираните перспективи и очаквания би могло да предизвика ново повишение на лихвения процент, след като общото затягане с над 40 пр.п. за по-малко от година доведе референтното му ниво до 50% през март.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
ОЩЕ: Турският финансов министър: От юни се задава бърз спад на инфлацията
Официалните разходи по заемите бяха запазени без промяна на последните две заседания, въпреки че централните банкери въведоха мерки за ограничаване на растежа на кредитите и за изтегляне на излишната ликвидност от пазара, за да гарантират, че финансовите условия ще останат рестриктивни.
В перспектива планираните от правителството фискални корекции в допълнение към затягането на паричната политика ще бъдат все по-важен фактор, определящ хода на потребителските цени през следващите месеци.