Китай наложи нови ограничения върху вноса на бренди от ЕС

08 октомври 2024, 13:30 часа • 686 | прочитания

Китай обяви временни антидъмпингови мерки върху вноса на бренди от Европейския съюз. Това съобщи в свое изявление китайското министерство на търговията, цитирано от Ройтерс.

Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки

Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп

От 11-и октомври вносителите ще трябва да предоставят на китайските митници това, което министерството описа като "съответен гаранционен депозит", когато внасят съответните брендита с произход от ЕС.

Временни мита

Това означава въвеждането на временни мита до 39% върху вноса на европейско бренди (депозити до 39% върху стойността на внасяното в Китай бренди) и идва само дни, след като Европейският съюз одобри допълнителни мита до 35% върху китайските електрически превозни средства.

Още: ЕС наложи допълнителни мита върху китайските електромобили

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

Китайското министерство на търговията добави, че решението е взето след разследване, което показа, че "местната индустрия за бренди е застрашена от значителни щети и че е имало непреднамерена връзка между дъмпинг и заплаха от значителни щети" и настоя, че този ход е в съответствие с правилата на Световната търговска организация (СТО) и китайските закони.

Този ход представлява обрат, след като наскоро Пекин заяви, че няма да налага временни мита върху различните видове бренди, внасяна от ЕС, въпреки че установи, че този тип дестилирани алкохолни напитки са били продавани в Китай на цени под пазарните. Това трябваше да даде на двете страни малко "глътка въздух" в продължаващите им разгорещени търговски преговори.

Преди това, когато министерството на търговията реши да не налага временни антидъмпингови мерки, то каза, че разследването ще приключи преди 5 януари 2025 г., но че може да бъде удължено.

Още: Китайските производители отговориха на европейските мита

Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност

Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната

Преди дни Европейската комисия  наложи мита върху електрическите превозни средства от Китай, въпреки че не успя да осигури мнозинство сред държавите членки, като много се въздържаха от гласуването, а няколко страни, включително Германия, се противопоставиха на този ход. 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес