КНСБ и БСК се счепкаха заради минималната заплата

24 ноември 2014, 17:07 часа • 27722 | прочитания

Задочен спор, свързан с увеличаването на минималната работна заплата (МРЗ) от 2015 г., си организираха днес от Българската стопанска камара (БСК) и КНСБ.

Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки

Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп

Замразяване на възрастта за пенсиониране за всички категории на труд през 2015 година, увеличаване на минималната работна заплата на 400 лева и регламент за договаряне на заплатите по предприятия. Това са сред предложенията на КНСБ към новото правителство, стана ясно по-рано днес.

Синдикатът настоява за незабавно стартиране на съвместната работа по пенсионната реформа, с основна цел стабилизиране на системата и подобряване на адекватността на пенсиите и обезщетенията през плавно вдигане на осигурителните вноски. От друга страна, повишаването на доходите е наложително, за да се преодолее продължаващата вече 15 месеца тенденция на дефлация у нас, обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.

От КНСБ настояват също за въвеждане на необлагаем минимум, съчетан с прогресивно подоходно облагане и предупреждават за протестна готовност, ако не бъдат запазени сегашните условия за пенсиониране през следващата година. Това става ясно от информацията на Дарик радио.

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

„Тя води след себе си намаляване на цените, на производствените цени при това, което означава неминуемо съкращаване и намаляване на производствата, което означава и разходи да бъдат ограничавани предприятията. Следователно и най-вероятно и ограничаване на работни места и съкращения, както и нова дефлационна спирала, която ни кара към дъното", заяви Димитров.

Повишението на минималната работна заплата от 340 на 400 лева от 1 януари 2014 година е крайно непродуктивно. То ще доведе до обезлюдяване на определени региони, обезкървяването им и закриване на много малки и средни фирми.Това заяви изпълнителният председател на БСК Божидар Данев във връзка с искането на КНСБ за увеличаване на минималната работна заплата на 400 лева от 1 януари 2015 година, предаде БГНЕС.

Той обясни, че увеличаването на МРЗ, особено в страна с валутен борд, е твърде деликатен инструмент. Експертът припомни, че от 2011 до 2014 година средната работна заплата у нас е нараснала със 17%, а с 26% е нараснала минималната. "Сега се предлага увеличение с 50% спрямо 2011 година на минималната работна заплата, едва ли може да се очаква такъв ръст на средата", каза той.

 Данев обяви, че голям проблем при говоренето за увеличение на МРЗ е това, че не се отчитат регионалните различия. "Ако средната работна заплата в София е 1070 лева, то във Видин тя е 564 лева. Въвеждайки МРЗ от 400 лева обричаме на фалит малкия и среден бизнес в регионите, в които средната работна заплата е по-ниска и засилваме драстично мобилността на човешкия ресурс към големите градове", каза той. По думите му, подобно увеличение означава продължаваме на обезлюдяването, обезкървяване на регионите и закриване на малкия и среден бизнес в страната.

Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност

Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната

"Подобни мерки са крайно непродуктивни за една икономика, която претендира да бъде част от европейското пространство", категоричен бе председателят на БСК във връзка с настояванията на КНСБ и изказванията на вицепремиера Ивайло Калфин за рязко увеличаване на минималната работна заплата. Подобни мерки са деструктивни за балансирано развитие на българската икономика, добави той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес