В последните няколко години ръстът на средната работна заплата върви нагоре с около 12–15 процента годишно, което означава, че означава, че хората реално започнаха да усещат подобрение в стандарта си на живот – за първи път от години. Това каза в канала на КНСБ в You Tube Росица Макелова от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ.
Реален ръст на заплатите
"Номинално ръстът на заплатите в последните години е 12–15 процента. Но 2022 г. беше кризисна- инфлацията беше най-силна, тогава дори този ръст на работната заплата не успя да покрие реалната загуба на покупателна способност. Номинално получавахме повече, но реално – можехме да си купим по-малко и в частния, и в обществения сектор", обясни Макелова.
Още: Нереалистично и без аргументи: Васил Терзиев не вижда път за заплатите в градския транспорт
"2023 г. беше година на съживяване на заплатите и донесе леко възстановяване и ръст с окло 5 процента, а 2024 г. вече показа не само номинален, но и реален вече осезаем ръст на заплатите от около 11 процента. Това означава, че хората реално започнаха да усещат подобрение в стандарта си на живот – за първи път от години", посочи тя.
По думите и общественият сектор отбелязва доста по-бърз ръст на заплатите от честния сектор.
Въпреки това признание на икономист от синдиката, КНСБ продължава парализиращата София стачка на градския транспорт в столицата.
Още: Какви са исканията на служителите от градския транспорт?