Вторият контейнеровоз, отплавал от Украйна през временния коридор в Черно море, който се бе насочил към Варна, така и не навлезе в български води и смени дестинацията си.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Още: Вторият кораб по украинския зърнен коридор плава към Варна (СНИМКА)
Накъде плава корабът?
Според сайта за проследяване на плавателни съдове Marine Traffic тя е променена на Дакар, столицата на Сенегал. Корабът отплава от Одеса на 26 август, а се очаква на 16 септември да акостира в африканската страна. Това трябва да стане през Средиземно море и Атлантическия океан.
Около 13 ч. в понеделник Primus, плаващ под либерийски флаг, се намира на югоизток от Бургас и плава на юг към Босфора, за да премине в Мраморно, а оттам – и в Средиземно море.
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Дестинацията е била сменена тази нощ. Припомняме, че още в първия ден от потеглянето си корабът зави и пак се върна към украинския бряг, а после зададе посока към Варна.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Снимка: Getty Images
Първият кораб премина успешно по коридора
Отплаването на Primus се случи 10 дни след плаването на първия контейнеровоз по временния коридор - Joseph Schulte (под флага на Хонконг). Той стигна успешно до Истанбул на 18 август, като също премина през български води.
Още: Правителството иска от ЕК ключова дерогация
Още: След търговската война: Изненадващи данни за производството в Китай
Още: На лов за тайни руски кораби от брега на Босфора
Каква е целта на временния коридор?
В началото на август украинските военноморски сили обявиха откриването на временен "хуманитарен коридор" в Черно море за граждански кораби. Според изявлението на военните този коридор ще се използва предимно за излизане на плавателните съдове, които от началото на войната се намират в украинските пристанища Черноморск, Одеса и Южни.
Тъй като заплахата от страна на руските военни и от мини в морето остава по целия маршрут, за да могат корабите да преминат, капитанът или собственикът трябва официално да потвърди готовност за плаване в опасни условия.
Още: Комедия: Руснаците, спрели товарен кораб в Черно море, говорят английски като двойкаджии (ВИДЕО)