"КЗК поиска информация за търговските вериги от НСИ. Получихме отказ да ни предоставят информация, която е мотивирана законово, но е типичен пример как две държавни институции не могат да комуникират и къде се получава засечката. С Комисията за защита на потребителите и с НАП имаме чудесна комуникация и работа и то се вижда". Това заяви председателят на Комисията за защита на конкурецията (КЗК) Росен Карадимов пред БНТ.
Още: Ръстът на цените не е заради еврото: КЗК притеснена от друг силен фактор
Карадимов обясни, че ще се покаже на обществото, че има КЗК - като такава структура и такъв орган. Първата стъпка беше да направим КЗК обществена и видима с всички видими и ясни действия, посочи председателят на Комисията. От края на май до средата на юли месец в КЗК са получени над 120 сигнала. По-големият въпрос е, че има работещи регулатори и координация между тях, доволен е Росен Карадимов.
Има ли картел у нас?
Още: Цените и еврото: Общественият съвет към КЗК проведе първо заседание
Според него "картелът" е сложно понятие и в икономиката ще се открият много картели. В България проблемът с картелите, монополите и господството положение, тръгва от сбърканата приватизация в България, изтъкна Росен Карадимов.
"Когато основата и базата е сбъркана, тогава задачата на регулатора става много тежка", добави председателят на КЗК. Комисията ще образува много производства по всички лобистки закони.
Росен Карадимов заяви още, че КЗК няма отношение към инфлацията, която е обект на работа на правителството. Проверките, които направиха НАП и КЗП е, че повишаването на цените не се дължи на еврото. Еврото се използва като повод за увеличаване на цените, включително и на инфлационните процеси, коментира той.
Още: Ковачки и "Лукойл": Председателят на КЗК почна да говори "странно" за холдинг "Орион"