Международният валутен фонд предупреди за нови рискове за икономическото възстановяване

16 април 2021, 09:20 часа 1628 прочитания

Европа е изправена пред нови рискове за икономическото си възстановяване поради вариантите на Covid-19 и забавянето на кампаниите за ваксиниране, които заплашват да удължат здравната криза, съобщи БГНЕС. 

Още: Тръмп заплаши с още мита държави, подкрепящи БРИКС

Още: ОББ стартира 16-ото издание на дарителската си кампания „Избери, за да помогнеш“

Това може да създаде "социални вълнения и нови средносрочни щети за икономиките, ако кризата продължи", предупреди Международният валутен фонд, призовавайки за повече правителствена подкрепа, докато кризата отмине.

"Това не е призив за пакет, който увеличава разходите безразборно и постоянно, а за добре насочен и временен ход както в търсенето, така и в предлагането", каза Алфред Камер, директор на европейския отдел на МВФ.

Фондът отчита ръст за Европа от 4,5% тази година, с 0,2 пункта по-нисък от прогнозата през октомври, последван от 3,9% увеличение през 2022 г., според последната регионална икономическа перспектива. Това би върнало икономиката „обратно в нейното предпандемично ниво, но не и на очаквания преди пандемията път“.

Още: Решение на ОПЕК доведе до сериозна промяна в цената на петрола

Още: Природата – инвестиция, която ЕС не може да пропусне

"Отразявайки периодичните вълни на инфекция и темповете на ваксинациите, икономическото възстановяване в Европа все още куца и е неравномерно", заяви Камер.

Прогнозите на МВФ предполагат, че ваксините ще бъдат "широко достъпни" до средата на годината, а Камер каза, че "приоритет номер едно е да се увеличи производството на ваксини." Но политиците "трябва да продължат да предоставят спешна подкрепа на домакинствата и фирмите".

Базираният във Вашингтон кредитор призова за "безпрецедентни спасителни линии" за работниците с помощта на десетки милиони, но заяви, че тези средства трябва да преминат към програми за преквалификация, за да помогнат на работниците да намерят работа в нововъзникващите индустрии.

Като положителна посока фондът отбелязва потенциално големите благоприятни ефекти от плана на Европейския съюз „Следващо поколение“.

Още: По-ниски добиви и качество на пшеницата: Ще поскъпне ли хлябът?

Още: Манол Генов: Продуктовите такси за техниката трябва да бъдат увеличени

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес