Всички опити да се постави таван на цените или на надценките най-вероятно ще завършат с неуспех, тъй като това противоречи на функционирането на пазарната икономика. Това каза по БНР Михаил Кръстев, икономист и член на Съвета по икономически и публични политики.
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Виждам в реториката на няколко от партиите, които ще присъстват в следващото НС, темата за таван на цените, коментира той.
„Това е рецепта за катастрофа и недостиг на стоки и услуги. Популизмът действа по този начин. Темата за инфлацията трябва да бъде заложена в предизборната кампания, но не може да разчитаме, че политиците ще свършат работата на регулаторите“.
ОЩЕ: Нинова: Настояваме за таван на цените, който и Франция въвежда
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Икономистът допълни:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
„От друга страна не може да очакваме, че държавата ще бъде пасивен свидетел на случващото се с инфлацията. Има правомощия, но те не са свързани с поставяне на максимална надценка. Това може да прогони различни инвеститори от българския пазар и да доведе до недостиг на стоки и услуги“.
Пазарната икономика може да функционира само при наличието на конкуренция, посочи още той.
„Ако има синхронизирано вдигане или сваляне на цените, имаме монопол. Регулаторните органи трябва да си свършат работата и да се установи дали има картелно споразумение. То може да се констатира, когато се проверят различните производители. Държавата не е безпомощна. Не трябва да се притесняваме, че ще разсърдим или изгоним някой. Трябва да се влезе в твърда комуникация с търговските вериги“
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
Още: Правителството иска от ЕК ключова дерогация
Малката потребителска кошница е с много по-висок темп на растеж на инфлацията през последната година, отчете още икономистът.
„Има дезинформираност, облечена в общ инфлационен индекс. За да се свали инфлацията, най-сигурният метод е да се ограничи паричното потребление и като цяло потреблението. Цените ще започнат да се понижават. Наливането на пари в икономиката чрез социални политики също допринася за нарастването на инфлацията. Политическата класа се интересува повече от електоралните си резултати, отколкото от щетите, които ще претърпи при евентуално управление. Когато наследят резултатите от собствените си решения, това едва ли ще е в тяхна полза“.