Когато нещо е заченато с грях, може да породи само проблеми. Проблемът с автомагистрала „Хемус“ е , че са нарушени поне три закона при възлагането и изпълнението на строителството. Това заяви пред журналисти министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков, който присъства на първата инспекция на АМ „Хемус“ на участък в гаранционен срок край Ябланица.
Още: И Европейският съвет подкрепи България за влизане в еврозоната от догодина
Още: Мерц иска бързо разрешаване на търговския спор със САЩ
Той каза още, че за да се възстанови строителството на магистралата, трябва да бъдат отстранени законовите нарушения.
"Автомагистрала „Хемус“ е заложник на порочни възлагания, извършени през 2018 и 2019 г., в абсолютно нарушение на закона, и на бездействия на няколко поредни правителства, които не са преустановили тези практики и не са потърсили решения", посочи Цеков.
Още: Разследването по делото "Хемус" е приключило, какво следва?
Още: Обрат с цената на природния газ: Стана ясно колко ще струва през юли
Още: Цената на петрола пое в неочаквана посока заради новина от САЩ
Индексации
По думите му към настоящия момент се работи с недостатъчни темпове поради претенции от страна на реалните изпълнители за недостатъчност на средствата т. е. за индексации. Към момента работна група извършва правен анализ на всички тези договори. Назначена е и държавна финансова инспекция. През септември ще имаме становище и решение за това как ще се процедира, каза още министърът.
Според него максималната индексация на средствата за строителството на участъците от магистралата може да бъде до 30 процента.
Още: Ковачки и "Лукойл": Председателят на КЗК почна да говори "странно" за холдинг "Орион"
Още: Ръстът на цените не е заради еврото: КЗК притеснена от друг силен фактор
Иван Шишков: Между 20-25% от лот 4 и частично лот 5 на АМ „Хемус“ са построени незаконно