Националната агенция по приходите (НАП) започва проверка на дружества, които търгуват с криптовалути, за да установи дали фирмите и техните клиенти спазват данъчното и осигурително законодателство, съобщиха от агенцията.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Данъчните ще изследват принципа на работа на платформите за покупко-продажба на такива активи. Тъй като транзакциите, свързани с търговия с виртуални валути, са анонимни, има риск от укриване на приходи и неплащане на данъци, смятат от НАП.
След като е направено проучване на българските дружества с уебсайтове за търговия с криптовалути, девет от тях вече са обект на контролни действия от страна на агенцията.
Данъчните ще анализират и информацията, събрана за клиентите на тези платформи, за да проверят дали те са декларирали доходите от извършените сделки.
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Доходите на физически лица от продажба или замяна на виртуална валута се декларират с годишната данъчна декларация и върху тях се дължи данък върху общата годишна данъчна основа (10%), напомнят от НАП.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Доходите от продажба на валутата се третират като доходи от продажба на финансов актив. Печалбите, които фирмите реализират от тази дейност, също подлежат на облагане по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане.
Срокът за подаване на годишните декларации за облагане на доходите на физическите лица, придобити през 2018 г., изтича на 30 април. В същият срок трябва да се плати и дължимия данък за довнасяне.
Срокът, в който фирмите подават годишни декларации за облагане с корпоративни данъци, е 31 март.
Още: Правителството иска от ЕК ключова дерогация
Още: След търговската война: Изненадващи данни за производството в Китай