Не се очаквало масово българи да се насочат към европейските трудови пазари

05 януари 2012, 20:20 часа • 4955 | прочитания

Не може да се очакват масови потоци от българи, желаещи да работят на европейски трудови пазари. Това каза проф. Любомир Стефанов, заместник-ръководител Катедра „Човешки ресурси и социална защита” в УНСС, предаде Фокус.

Още: WSJ: Тръмп-младши дойде, България продава "Турски поток" - каква ще е схемата?

Още: Говорим с Тръмп да има руски газ с американска помощ в Европа: Съветник на Путин потвърди

Масово движение към няколкото държави, които отвориха пазарите си не очаквам, защото там има икономически трудности и едва ли реално тези хора могат да си намерят работа, каза той.

От 1 януари 2014 година, когато тези ограничения отпаднат изцяло, работодателите у нас ще се окажат в съвършено различна ситуация и ще се конкурират с работодатели от други страни, при това доста по-богати.

Във всички случаи конкуренцията между работодателите в определена степен винаги води до увеличаване на възнагражденията, но не трябва да забравяме, че зад всяко увеличаване стои конкурентоспособност и по-конкретно производителност на труда. Това е една от трудностите на членството ни в ЕС - да се конкурираме с организации, с работодатели, а и с наемни работници и служители доста по-високо ниво в някои отношения от нас, каза той.

Още: Моментни мобилни услуги и ипотека за под 5 дни - Банка ДСК променя банкирането тук и сега

Още: Две страни от ЕС се разбраха за общи действия срещу забраната за руски газ

По думите му – и в момента въпреки ограниченията на някои от европейските трудови пазари, има специалисти, които си намират работа без проблеми.

Драматични последствия аз лично не очаквам. Който е искал да се придвижи и е имал качествата да си намери работа в друга страна, вече го е направил, каза Любомир Стефанов. Има и страни, като Италия, в които въпреки ограниченията досега, от години работят много българи.

По думите му – не могат да се очакват и масови потоци от завръщащи се българи заради безработица в съответната страна извън обичайните зони на движение на хора в рамките на Европейския съюз.

Тези хора, които работят извън България, го правят от немалко време и са се адаптирали към трудовите пазари на съответната страна. Масови потоци на завръщащи се едва ли можем да очакваме. Ако се случат обаче, биха били проблем, защото една част от тези заети работят нискоквалифицирана работа и ще окажат натиск върху онези сегменти на трудовия пазар, които и без това в България са в тревожно състояние, каза проф. Стефанов.

Още: Очакванията на потребителите за българската икономика: Актуални данни

Още: Голяма изненада с износа от Китай

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес