Мярката 60/40 ще бъде удължена с още два месеца, обяви днес социалният министър Гълъб Донев. Той и министрите на финансите Асен Василев и на икономиката Кирил Петков представят нови икономически стимули в подкрепа на бизнеса.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Схемата, по която вече са разплатени 1.4 млрд. лв., ще продължи да действа в модифирана версия, пригодена към възстановяването на икономиката, като за продължаването й е необходима нова нотификация на ЕК.
Икономическият министър Кирил Петков каза, че ще действат по възможно най-бързия начин, но не бива да се забравя, че Бюджет 2021 не е актуализиран. Средствата ще бъдат вкарани през инструменти, в които участва и частният капитал, а не само държавата.
С разрешението на ЕК ние предлагаме гаранционна програма, която ще бъде с размер близо 2,5 млрд. лева, където българската държава като партньор ще покрива 50% от риска на банките. По този начин развързваме ръцете на банките да кредитират в посоки, където ще е най-полезно. Новите кредити към малък и среден бизнес няма да имат нужда от обезпечение, каза министър Петков.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Успяхме да организираме такъв голям брой банки да се съгласят и да участват, 10 дни ще отнема от началото на кандидатстването до възможността да бъдат получени реално средствата, уточни още министър Петков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Идеята е да се направи програма за българския бизнес с палитра от инструменти, доколкото е възможно, обясни от своя страна финансовият министър Асен Василев.
За да бъде българският бизнес подпомогнат в случай на една нова Ковид вълна през есента или зимата, ние сме предприели мерки, подчерта министърът. Подготвяме актуализация на бюджета, която да запази текущите параметри, но да се актуализират разходните пера по тези мерки.
Ако фирмите работят и се възстановят, ще има повече в пари бюджета. От тази гледна точка е много важно да си дадем сметка, че държавата не произвежда пари - тя взема пари от гражданите и фирмите и ги дава на други граждани и фирми така, че да подпомогне икономиката, обясни Асен Василев.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Актуализацията ще бъде в тази посока - без да се увеличава дефицита, да може да подпомогнем разходната част, допълни министърът.
Прокуратурата ще проверява фирмата на шефа на НАП Румен Спецов, кога ще е готова проверката може да попитате г-н Гешев, коментира финансовият министър.
Припомняме, че в края на м. май собствениците на заведения алармираха, че служебното правителство е замразило действащи антикризисни програми в подкрепа на бизнеса. Тогава в позиция, изпратена до медиите, от браншовите организации се посочва, че част от мерките са замразени и не е ясно дали ще има нови.
В отговор на браншовата организация от Министерството на икономиката категорично опровергаха информацията да са били спирани каквито и да било антикризисни програми.