Службата на Европейския съюз за борба с измамите OLAF започна разследване на схема, позволяваща на страни като Турция заради вратичка в санкциите да изнасят руски петрол за блока под друг етикет. Това съобщава Politico,позовавайки се на два източника, запознати с въпроса.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Ребрандиране в Турция
Разследването идва, след като изданието разкри, че милиони барели гориво от Москва вероятно пристигат в блока, след като са били ребрандирани в Турция, въпреки забраната за такъв руски внос.
Още: Русия е спечелила 770 млрд. долара от износ на горива след началото на войната
Схемата е възможна чрез заобикаляне на санкциите на Брюксел, което позволява "смесени“ горива в ЕС, ако са етикетирани като неруски.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Тя генерира до 3 милиарда евро за Москва само от три турски пристанища през 12-те месеца, след като ЕС санкционира вноса на руски петрол през февруари 2023 г.
Практиката е потвърждение на това как по изобретателен начин, Русия заобикаля санкциите на ЕС и защитава своята търговия с изкопаеми горива, която съставлява почти половината от приходите на Кремъл. Миналата година Politico разкри, че Москва е спечелила един милиард евро от друга вратичка в санкциите на ЕС в България.
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Разследването идва в момент, когато отношенията между Брюксел и Анкара се влошават заради проруските й действия – въпреки че Турция уж показва някакви действия, за да се присъедини към санкциите на Съединените щати.
Още: Проучване разкри: Чешката индустрия печели от вратичката в петролните санкции на Русия
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
От OLAF не отговориха веднага на искането за коментар по темата.