Panama Papers: Появиха се първите конкретни български имена

4992
Panama Papers: Появиха се първите конкретни български имена
Снимка: БГНЕС

Първите български имена в световния скандал Panama Papers вече излязоха на свят. Това са Николай и Евгения Баневи. Семейство Баневи и още няколко повтарящи се имена са вписани като акционери или пълномощници на няколко фирми на Сейшелите, Бахамите и в Панама между 2005 и 2015 г., сочат данните, споделени с Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ).

Не познавам бизнесмен, който да няма офшорки, коментира Евгения Банева пред „24 часа”. Именно журналист от вестника е единственият българин, участвал в разследването на ICIJ. Банева директно твърди, че заедно със съпруга ѝ били помагали на семейство Арабаджиеви да си открият офшорки и затова те трябвало да бъдат по-напред в азбучния ред на Panama Papers. Тя е категорична, че заедно със съпруга си си плащат данъците, макар и не в България и затова не я притеснява евентуална проверка на НАП. „Възможно е да не съм следила коя от нашите фирми къде е. Имаме към 120 регистрирани фирми в България – мога ли да знам всяка с какво се занимава”, признава все пак Банева.

Според Банева няма проблем, защото тя и съпругът ѝ не са политици. Тя определи Panama Papers за „световна конспирация”, която отклонява вниманието от „важните проблеми на човечеството”.

Офшорните следи

Uniworld Incorporated е регистрирана на Сейшелите на 6 ноември 2007 г. За посредник при регистрацията е избран клонът на “Мосак Фонсека” в Швейцария. Името на компанията Uniworld е предпочетено след кратко колебание пред Ocean Gate. За услугата са платени 600 долара.

И новият президент на ФИФА се появи в Panama Papers

Новият президент на ФИФА Джани Инфантино се оказа намесен в скандала Panama Papers, който разтърси целия свят. Според документи от афе...

На 14 май 2008 г. българин получава генерално пълномощно да движи делата на Uniworld и остава на поста 2,5 г. На 8 декември 2010 г. мъжът е заменен с друг пълномощник - 28-годишен мъж от южен български град. По същото време младият мъж получава пълномощия за още 7 офшорни фирми, но през октомври 2011 г. те са прехвърлени отново на Евгения Банева. Пълномощниците са сменени за пореден път през 2013 г.

В края на 2013 г. законът в Сейшелите обаче и променен – изискването е всички акции на приносител да станат поименни. Затова през юни 2014 г. са издадени 2 сертификата на Евгения и Николай Баневи.

Историята почти се повтаря с друга фирма - Buzzard Holdings. И тя е регистрирана на Сейшелите няколко месеца след Uniworld – на 22 февруари 2008 г. За пълномощник е назначена жена от столичния жк “Дружба”. Както и в други подобни случаи вписаният адрес не е пълен – липсва номерът на блока. На 8 декември 2010 г. жената е заменена от друг пълномощник – същия, който за кратко е пълномощник и в Uniword. И той, както в случая с Uniword, е заменен през юли 2013 г. от друга българка, която само няколко месеца по-късно – през декември 2013 г., е заменена от молдовка. “Промените в състава на една фирма са напълно нормално нещо”, казва за смените във фирмите Евгения Банева.

През 2014 г. обаче и тази компания попада под изискванията на новия закон на Сейшелите, че всеки акционер трябва да бъде обявен поименно, а не с акции на приносител. Тогава акциите са издадени на името на Евгения Банева и руска гражданка, която живее в Лион.

Не много различна, историята на фирма Triffyn Development. Тя е регистрирана през 2007 г. в Панама. С решения от февруари 2007 г. и от април 2008 г. пълномощник става варненка. По-късно тя става пълномощник на още няколко фирми, регистрирани на Сейшелите – Juriskando, Huntley и Drun. През 2010 г. варненката е заменена от мъж, който от своя страна е заменен на 29 август 2012 г. от Евгения Банева.

Исландският премиер подаде оставка заради офшорния скандал

Ден след разкритията на Panama Papers (Панамските документи) министър-председателят на Исландия Сигмундур Давид Гунлаугсон подаде ост...

На 15 юли 2013 г. пълномощията поема жена от София. На 7 ноември 2013 г. тя обаче иска да се откаже от това и други пълномощия, дадени й в няколко офшорки, и праща лично 2 писма с обратна разписка на фирмата в Панама, в които категорично заявява, че отказва да бъде пълномощник на Huntley, Jursikando, Drun and Triffyn “заради пречка в нашите местни закони”. Не става ясно какво е имала предвид жената, но без да иска, се оказва заложник в сложна бюрократична въртележка. Таксата за отменяне на пълномощно е 30 долара за всяко, а няма споразумение кой ще плати разноските. Почти 6 месеца по-късно - на 1 май 2014 г., от офиса на “Мосак Фонсека” в Панама отговарят на жената от София, че не могат да удовлетворят молбата ѝ да я заличат като пълномощник, защото според регистрите на фирмата не е техен клиент. Допълват, че не могат да разкрият кой е истинският клиент и че само той може да отправи подобно искане. Въпросът оства да виси.

В това време продължават да се развиват други фирми, свързани със семейство Баневи. Juriskando Consultants е регистрирана през април 2005 г. Според част от документите - на Британските Вирджински острови, според други – на Бахамите. Дни след вписването Николай Банев получава генерално пълномощно. На 8 декември 2010 г., както и при другите фирми, пълномощията са прехвърлени на мъжа от малкия южен град. На 15 декември 2011 г. пълномощията са поети от Евгения Банева, а 2 г. по-късно от украински гражданин, който току-що е навършил 21 г.

На 6 януари 2009 г. в Панама е регистрирана фирма Sikain Trading. Акциите отново са безименни, но като пълномощници са вписани Николай Банев и беларуски гражданин.

Седмият лист в съцветието от фирми е Huntley Overseas Trading, регистрирана в Панама през 2006 г. До 2013 г. фирмата сменя няколко пълномощници, сред които Евгения Банева.

Drun Asset Management e една от малкото 8 фирми в съзвездието, в които името на семейство Баневи не се появява, но пък се ползват почти същите пълномощници, които се появяват в останалите 7 фирми.

Защо няма американски политици в изтеклите документи от Panama Papers?

Панама и САЩ имат поне нещо общо. Нито една от двете страни не са приели международните стандарти, които целят да направят по-трудно из...

Друга такава фирма - Lafont Consultants, е регистрирана на 20 май 2009 г. Като пълномощник за около година и половина е посочен софийски зъболекар, който взе първородната му дъщеря Мария на пищно сватбено тържество на брега на морето през 2011 г. От данните изскача още една фирма, регистрирана в Панама на 9 октомври 2007 г., на която като пълномощник е вписано името на Евгения Банева – Jax Overseas Invetment. Липсват обаче подробности как се е развила компанията.

Престъпление или не

Причината за съществуването на данъчния рай е данъчният ад. Това заяви икономистът Владимир Каролев по повод скандала. Според него руският президент Владимир Путин, който е най-голямото име досега в скандала, „ще си го премести от левия крачол в десния”.

Каролев е категоричен, че едни от най-големите чужди инвеститори в България влизат у нашата страна през офшорни зони, защото това спестява данъци. Изнасянето на пари става с банкови трансфери - нали не си представяте, че ходят до Каймановите острови с куфарчета с милиарди? Щом има банков трансфер, значи има платен данък. Когато си платиш данъците, можеш да правиш каквото си искаш с парите, добави той. Има обаче и нелегитимен начин да правиш пари през офшорни зони, призна икономистът пред Нова телевизия. Много е просто как това да не се допуска – офшорните компании да не са анонимни. Сегашният закон за офшорките в България не работи по тази причина, категоричен беше Каролев.

Според българския закон, разработен от Делян Пеевски и Йордан Цонев, има 28 забрани по отношение на офшорните дружества в България. Сред нито една от тях не съществува забрана да имаш офшорна компания.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика