По официална статистика - най-много трудови злополуки има при чиновниците

09 февруари 2017, 08:22 часа • 3719 | прочитания

Държавните и общински служители зад бюро са рекордьори по брой трудови злополуки, изпреварвайки далеч по-рискови професии като строители и миньори.

Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки

Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп

През миналата година в сферата на държавното управление са регистрирани 203 инцидента на работното място, показват официалните данни на Националния осигурителен институт (НОИ), цитирани от в. "Монитор". За сравнение - строителите, пострадали докато изпълняват служебните си задължения, са 75, което е близо 3 пъти по-малко спрямо чиновниците.

Данни на НОИ показват, че през миналата година са регистрирани 2848 инцидента на работното място, 7% от които са в сферата на държавното управление. След чиновниците най-много контузени има при шофьорите – 187 инцидента, следвани от продавачи и дистрибутори – 162 злополуки. Средно по 13 лекари и медицински сестри всеки месец са претърпели инцидент на работното място или на път за него.

От НОИ отчитат още, че 88 от трудовите злополуки са завършили с фатален край, а след други 10 потърпевшите са останали инвалиди. Най-много жертви по време служба са отчетени в сектор „Сухопътен транспорт“ и „Строителство на сгради“.

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

Според Кодекса за социално осигуряване размерът на обезщетението зависи от дохода, върху който се осигуряват работещите. Сумата, която НОИ изплаща на претърпелите инцидент по време на служба или по път за офиса, е 90% от размера, на който се осигуряват. Статистиката показва, че през третото тримесечие на 2016 година средната заплата в сектор „Държавно управление“ е била 1091 лв. Това означава, че при инцидент служител, който получава тази сума, е взел обезщетение в размер на 981 лв. Компенсацията за строител, нает на средна заплата от 796 лв., е била 716 лв.

Според адвокат Васил Василев причината за тази огромна разлика е, че в частния сектор много злополуки не се обявяват, а работодател и служител се разбират помежду си, без да обявяват случилото се пред НОИ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес