Протестът на миньорите пред президентството в петък, 13 декември, не беше спонтанен, а организиран внимателно проект. Това заявява анонимен миньор от мина "Бели брег" пред Нова телевизия.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Именно миньори от тази мина са били докарани преди три дни в София, за да протестират срещу заявеното намерение на Плевнелиев да сезира Конституционния съд заради новата такса от 20% върху приходите на ВЕИ сектора. Заради нея обсъждането на бюджета в парламента се проточи в продължение на пет дни, като в първите два беше обсъждан единствено новият налог.
Мината "Бели Брег" се намира на няколко километра от Драгоман. Ето какво разказва миньор, който е трябвало да дойде на протеста пред президентството в почивния си ден.
„Служител на мината сигнализира, че протестът е организиран от ръководството, че служителите се извозват с автобуси, проверяват се по списъци, а в автобусите им се раздават инструкции какво да говорят, ако някой ги пита защо протестират”, обясни Вероника Димитрова, репортер на Нова телевизия.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Протестът пред президентството беше организиран от Гражданска инициатива „За нов обществен договор”, известна с това, че подкрепя правителството и че през лятото събираше подписи в негова подкрепа. В протеста се включиха миньори от цялата страна – Стара Загора, Гълъбово, Бобов Дол, както и от "Бели брег".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Служител на мина "Бели брег" твърди, че никой от тях не се е озовал случайно там, а е бил накаран от ръководството насила.
„Нашият пряк началник ни се обади и каза, че трябва да отидем на протест в София пред президентството”, обясни служителят на мината.
По негови думи, не е ясно какви ще са последиците, ако някой не се съобрази с нареждането. Никой обаче не се осмелява и да откаже. Все пак служителят предполага, че този, който не отиде, би го грозяло финансова санкция или дори уволнение.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски