В последния работен ден преди ваканцията депутатите удължиха нулевото ДДС върху хляба и брашното. Ставката трябваше да действа до 1 юли 2024 г., но с последното решение на депутатите тя се удължи до края на годината. Междувременно парламентът наложи и таван на надценката до 15% върху цената на всички видове хляб.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Как се възприемат тези решения от бранша, как ще повлияят на цената на хляба? По тези и други въпроси Actualno.com разговаря с председателя на Управителния съвет на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева. ОЩЕ: Нов обрат: Депутатите въведоха таван от 15% за надценката на хляба, ще има и нулево ДДС
Разумна мярка, която трябва да стане постоянна
"Изключително удовлетворени сме от факта, че българските потребители ще продължат да консумират хляб, без да плащат 20% ДДС. Това е данък, който касае единствено и само портфейла на потребителите", коментира Кукушева. Тя определи решението за удължаване на нулевата ставка като разумна мярка.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
"За нас тенденцията е тази мярка да стане постоянна, когато й дойде времето", смята Кукушева.
Таванат на надценката
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Кукушева коментира, че този вид политика е световна и европейска практика, касаеща реализацията на всички бързооборотни стоки.
"Най-бързооборотната храна е хлябът. Той се доставя през деня и се реализира в рамките на същия ден. Поставянето на един такъв таван за всички видове хляб, а не само за бял, типов и "Добруджа", всъщност според нас ще задържи още повече цените на хляба и ще подпомогне лоялните търговски практики. Тази законодателна инициатива обхваща всички търговци на хляб. В обсега на инициативата влизат и малките пекарни, които на място произвеждат хляб и го реализират. Това е политическо решение, което обаче има своята икономическа обосновка с оглед на европейската практика", заяви Кукушева.
Според нея след тази мярка цената на хляба ще се задържи още по-дълго време. "Както в последните шест месеца цената на хляба не е актуализирана, считам, че този период на задържане на цените на всички видове хляб, ще бъде увеличен, а това е изключително важно за потребителите", добави още Кукушева. ОЩЕ: Кукушева за нулевото ДДС: Държавникът Борисов няма да вдигне цената на хляба
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
Българският козунак с вот на доверие
Кукушева посочи, че колегите й отдавна са готови с козунаците за Великден. "В момента някои колеги продължават да произвеждат. Мисля, че българските потребители отдавна са дали своя вот на доверие към българските козунаци", смята Кукушева. ОЩЕ: Българите отдавна са дали своя вот на доверие към българските козунаци
Какви козунаци се търсят?
"Търсят се основно български козунаци, които имат богат състав, като бяло пшенично брашно, яйца или яйчен меланж, масло, захар, фрукти, локум, мармалад, лимонови резенки, лимонови аромати", каза Кукушева.
По думите й онова фино сладкарско тестено изделие, което се нарича козунак, е част от традиционната трапеза за Великден.
"Това е благочестивият хляб, приготвен с най-добри помисли и най-добри пожелания от моите колеги - хлебарите. Този хляб, освен да се вкусва и поделя между семейството, се и дарява на близки и познати. Той носи благословение, той носи прошка, той носи усещането за взаимност. В момента можем да пожелаем на всички да им е сладка великденската трапеза и още по-сладък да е великденския козунак", пожела тя. ОЩЕ: Колко ще струва на българина трапезата за Великден?