България има нужда от нови ядрени мощности. След 15 години 5-ти и 6-ти блок на „Козлодуй” си отиват и трябва да сме готови, каза икономическият и енергиен министър Драгомир Стойнев в сутрешния блок на Нова телевизия.
Още: Решение на ОПЕК доведе до сериозна промяна в цената на петрола
Още: Природата – инвестиция, която ЕС не може да пропусне
На въпрос с какъв мандат Стойнев е водил преговори с Westinghouse за нов реактор за седми блок на АЕЦ „Козлодуй”, министърът каза, че преговорите се водят с мандат от Министерския съвет.
Логично следващият въпрос беше дали този мандат не нарушава Закона на енергетика, тъй като има преки преговори, а не обявяване на конкурс от Българския енергиен холдинг (БЕХ), Стойнев отговори, че това не е така. Аз видях технологията на Westinghouse заедно с български специалисти и докладвам на Министерския съвет. А след това БЕХ ще обяви конкурс и ще има преговори, поясни министърът.
Стойнев припомни, че като страна-членка на ЕС сме поели ангажимент за диверсификация на енергийните източници и затова, след договорката за „Южен поток”, сега гледаме към САЩ и към технология, която е най-модерната в момента. На въпрос защо не се използва готовото и произведено оборудване за АЕЦ „Белене” от Русия за АЕЦ „Козлодуй”, Стойнев заяви, че не може да коментира, за да не дава възможност на руската страна да използва думите му по арбитража за „Белене”.
Още: Гръцки данни за енергийните потоци: България, Гърция и Румъния са в неравностойно положение
Още: САЩ са готови да финансират проекти за ядрена енергия в Турция
Последва и ново питане – дали реакторът на Westinghouse е толкова безопасен и модерен, след като той е утвърден за ползване „с особено мнение” от Американската ядрена комисия. Стойнев каза, че не може да коментира. Следващото питане беше дали няма да се окажем с три реактора – седми блок на АЕЦ „Козлодуй” и АЕЦ „Белене” при положение, че сега се изключват фотоволтаици заради липса на търсене на ток. Икономиката ни расте, за догодина очакваме ръст от 2% (по разчети за Бюжет 2014 ръстът е 1,8%) и затова имаме нужда от реактори, обясни министърът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-ниски добиви и качество на пшеницата: Ще поскъпне ли хлябът?
Още: Манол Генов: Продуктовите такси за техниката трябва да бъдат увеличени
Защо „Атака”, а не БСП, внесе предложение за размразяване на проекта „Белене”, попитаха Виктор Николаев и Анна Цолова. Отговорът на Стойнев беше, че не може да говори заради арбитража за „Белене” в Париж.
Стойнев призна, че цената на американския реактор е 8 млрд. долара. Тя обаче ще е по-ниска за нас, убедено посочи министърът, но не каза колко по-ниско. Цената на един реактор на Westinghouse е по-висока от тази на реакторите за „Белене”.
Водещите на сутрешния блок попитаха и дали няма конфликт на интереси при Westinghouse след като американската компания направи доклад дали може да се построи седми блок на АЕЦ „Козлодуй” и сега предлага реактор. Докладът беше изготвен по времето на ГЕРБ, а сега ние възприемаме политика на приемственост, каза Стойнев. Той категорично отрече, че обслужва американски, руски или корпоративни интереси.
Още: ЕС ще намали вноса на пшеница и захар от Украйна с до 80 на сто
Още: АЕЦ "Козлодуй" включи 34 брегови помпи, за да работи нормално
Ще има ли увеличение на цената на тока - категорично не, може да има намаление, но трябва да видим разчетите, обясни Стойнев.