Уникално за България решение на Административния съд във Велико Търново по дело за укриване на данъци в недотам голям размер е напът да преобърне данъчната ни система. Решението може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд (ВАС), но предвид аргументирането му с европейска съдебна практика то изглежда ще стане окончателно.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Каква е същината – че данъчна ревизия на НАП Велико Търново е нищожна, защото документите по нея са подписани с електронен подпис, който обаче не е квалифициран (КЕП, тъй като това не е единственият вид електронен подпис). Това е доказано с тройна експертиза, като най-общо заключението за електронните подписи на данъчните от старопрестолния град е следното: Няма идентификация на подписалия, "Борика" не е вписала ЕГН-та на подписващите, защото не са взимани индивидуално подписите, подписът няма и дата, и час, защото те се генерират от платформата на НАП. Или казано по-друг начин – електронните подписи в документите за ревизия не са квалифицирани електронни подписи съгласно Регламент № 910/2014 на Европейския парламент и на Европейския съвет от 23 юли 2014 година. Проблемът е, че използването на електронен подпис, който не е КЕП т.е. не отговаря на европейското законодателство, изглежда не е недоглеждане, а стандарт на работа т.е. установено положение така да се вършат нещата. Съответно, това положение повдига въпросът дали нещата не стоят така и на национално ниво.
"Тези, които събират данъци и такси, издават нищожни актове" - така известен юрист от София коментира съдебното дело пред Actualno.com. Според него, това е огромен скандал.
Историята накратко
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Данъчните във Велико Търново установяват, че жена, продаваща стоки от Турция по интернет, декларира данъчните си задължения като физическо лице. Според НАП Велико Търново обаче това е невярно – заключението е на база данъчна ревизия. Декларираните официално през април 2019 година от въпросната жена годишни приходи са в размер на 2704,80 лева, само че данъчните установяват получени от нея наложени платежи на обща стойност 141 101,66 лв. с ДДС за периода 01.01.2017 г. до 31.12.2018 г. Съответно, издават актове за дължими различни видове данъци от около 52 000 лева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Ревизията е обжалвана пред съда и именно там пада голямата бомба – тя е обявена за нищожна (да не се бърка, че данъчните не са прави в заключенията си - не са обаче изпълнили закона за официализирането им), защото издадените за нея документи от НАП не са подписани с квалифициран електронен подпис съгласно европейски регламент. За установяване дали подписите са валидни или не са ползвани и писмени доказателства от дирекцията на НАП във Велико Търново, от централното управление на НАП в София, от Държавна агенция "Електронно управление", от Комисията за регулиране на съобщенията, от Изпълнителна агенция "Българска служба за акредитация", от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията, както и от "Мусала Софт" АД и "Борика" АД. Искането на доказателства от толкова много институции и то на национално ниво отново повдига въпросът дали случилото се във Велико Търново е практика на НАП в цялата страна или не!
Случаят напомня големия скандал с теча на лични данни от НАП. Той беше един от много запомнящи се в България през 2019 година. Оттук нататък остава да се следи както ще реши Върховният административен съд и дали след това известно време данъчните ревизии няма да се връчват само на ръка. Друг е въпросът кой ще отваря вратата на данъчните ...
ОЩЕ: ВАС разреши електронния подпис в изборния процес
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната