Заради валежите: Ръст в производството на електричество от водни централи

4551
Заради валежите: Ръст в производството на електричество от водни централи
Снимка: Getty Images/Guliver

След сушавата 2020 г. и свитото производство на ток от водни централи през цялата година, в първите три месеца на 2021 г. електроенергията от вода отбеляза бум. Това се дължи най-вече на валежите, които напълниха язовирите, пише 24 часа.

1,58 млн. мегаватчаса ток са произвели вецовете от януари до 28 март, при 612 972 мегаватчаса през същия период на 2020 г. Това е със 157,89% повече, показва справка на Електроенергийния системен оператор за енергийния баланс на държавата. Общо произведената електроенергия се е увеличила с 4,65 на сто, а при потреблението няма промяна в сравнение с тримесечието на миналата година.

Вижте пет прости правила как да намалим разходите си за ток

Всички сме получавали висока сметка за ток. Докато в зимните месеци е по-скоро обичайно, защото доста от нас се отопляват на ток, то пр...

При тока от базови централи и общо за ВЕИ сектора има спад, като най-голям е при вятърните паркове - с близо 13% при присъединените към преносната мрежа и с 15% при малките, присъединени към разпределителната мрежа на енергото. От фотоволтаиците е произведен с над 11% по-малко ток при големите паркове и с 4 на сто при малките.

Заради вдигането на производството и липса на по-голямо потребление износът на електроенергия се е увеличил значително - с 86,90%, при постоянния спад през 2020 г. Причината е зимният сезон и по-високите цени на европейските пазари, които правят износа изгоден. На 29 март на борсата в България на платформата “Ден напред” с дата на доставка 30 март цената бе 47,74 евро за мегаватчас - най-ниската в Европа. След България втора по евтин ток беше Румъния с 52,12 евро и Испания - 52,94 евро. Най-скъпо се търгуваше електроенергията в Италия - 62,42 евро, в Швейцария - 58,81 евро. С дата на доставка 30 март на Българската независима енергийна борса са се изтъргували 75 804 мегаватчаса електроенергия за ден напред. За същата дата преди година базовата цена е била 47,74 лв., а изтъргуваните количества - 38 432 мегаватчаса. За една година и цената, и количествата са се удвоили. Тези данни са индикатор, че цените на борсата у нас се приближават към европейските.

На 11 март България се присъединява към Единния европейски пазар ден напред (SDAC) с въвеждането в реална работа на пазарното обединение между България и Гърция. Предстои, но по-късно през годината пазарно обединение с Румъния. Тогава ще се отворят възможности да се търгува ток от други борси, бизнесът разчита, че с това ще се стабилизират цените у нас.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

Новите блокове на АЕЦ "Козлодуй": Свършеното досега

КРИБ: С промените при рекламата на хазарта ще настъпят трайни неблагоприятни последици

Инфлацията в най-голямата икономика в Европа изненадващо се ускорява

Нов директор на Агенцията по кадастър

Кофас: В България за първи път от години намаляват фалитите

"Булгаргаз" очаква по-ниска цена на газа за май

Бившият директор на “Ел Би Булгарикум” твърди, че сегашното ръководство е с изтекъл мандат

Удар по свободата на медиите: Журналист за ефекта от забраната на реклама на хазарт

Радев се намеси: Вето върху текстове на Закона за инвестициите

Отлагането на либерализацията на тока ще ни коства милиарди от Европа: Говори Атанас Пеканов

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика