Вълчев: Учителите у нас масово се пенсионират, деца са по-ниско образовани от родителите си

17 ноември 2019, 16:00 часа 10370 прочитания

Една страна трябва да има достатъчно учители. При нормална възрастова структура трябва да се пенсионират 25%, а при нас - 45%. Трябва да обезпечим системата с добри учители. Това призна пред БНР министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

Още: Въпреки 2000 страници критики и 869 становища: МОН прокарва големите реформи в училище напук

Още: Първо четене: Удовлетвориха исканията на студентите за по-ниски такси

По данни на Вълчев в предишни години е имало недостиг на учители по информационни технологии и по английски език, а през следващите години се очаква търсене на кадри по математика, физика и химия.

По думи на Вълчев за първи път в системата на образованието има повече деца от семейства с по-ниско образование на родителите. Според него това се дължи на демографското възпроизводство.

Той обясни, че причината за дисбаланса при заплащането в сферата на училищното и висшето образование е в модела на регулиране на двете системи и в нивото на отговорност. В системата на училищното образование до голяма степен възнагражденията са централно регулирани, докато висшето образование е напълно автономно, поясни просветният министър.

Още: Студентите на СУ излизат на протест заради драстичните такси за платено обучение

Още: Министър Вълчев пред студенти: Парламентът ще разгледа увеличението на таксите за платено обучение

По негови думи средните заплати във ВУЗ-овете са над 1900 лева, но разликата между най-ниските и най-високите е средно 150%. В сферата на училищното образование пък разликата е 40%".

Вълчев заяви и че от всички бюджетни програми с най-висока обществена възвръщаемост е тази за предучилищното образование. Според него въвеждането на задължителна подготовка на 4 години няма да струва много.

Финансираме голяма част от това обучение - 14 млн. лева, но увеличеният обхват от 78% деца до над 90% деца ще струва около 25-30 млн. лева на годишна база, прогнозира министърът.

Относно освобождаването от таксите за предучилищна възраст той поясни, че все още няма решение колко точно ще бъдат средствата, но те ще се допълнят със средствата от държавния бюджет и от средствата от европейския социален фонд.

Още: Седмокласниците стават по-добри по БЕЛ, 320 от тях са със сто точки по математика

Още: По-малко деца отпадат от училище: държавата си постави цел "нула" (СНИМКИ)

Министърът изтъкна, че в рамките на програмата за интеграция на ромските деца през последните три години са записани близо 40 000 деца. По негови думи основният проблем е културен - това е отношението към образованието.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес