Албанският вътрешен министър Ервин Ходжа каза, че 90 процента от руската пропаганда и кампаниите по дезинформация в Албания в електронните медии се осъществяват на сръбски език, съобщи Евронюз Албания.
Още: Тръмп има лесно решение - трябва да построи стена между Русия и Украйна
Още: Туристи намериха тайно съкровище в гората (СНИМКИ)
Ходжа каза това вчера по време на доклад пред комисията по дезинформация в албанския парламент, предаде БТА.
Той допълни, че трябва да се подчертае фактът, че Албания е „малко по-малко засегната и повлияна от тази хибридна кампания на Русия и сателитите ѝ в региона“.
„В последно време се оценява, че към руската инфраструктура за дезинформация в региона са добавени и портали на албански език. Те продължават да имат ограничена гледаемост и читаемост и малък брой кликания“, каза още албанският министър на вътрешните работи.
Още: Заговор на Макрон: Опитва ли се френският президент да повлияе на избора на папа?
Още: InformNapalm: ФСБ готви терористични атаки в Русия на 9 май, за да обвини Украйна
Още: Отмениха домашния арест на бившия албански президент Сали Бериша
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ясно е кой ще има последната дума за ключовото споразумение между САЩ и Украйна
Още: Завой в стратегията и целите на Путин в Украйна: Западни разузнавателни данни
Ходжа допълни, че като страна, която е взаимозависима от регионалните и глобалните икономически събития и която е член на НАТО и кандидат за присъединяване към ЕС, Албания има за основен приоритет да предотвратява, да се противопоставя и да отговаря на хибридните атаки с цел опазването на реда и националната сигурност.
Министърът спомена и кибератаката на Иран срещу Албания, като допълни, че незабавното сътрудничество с международните партньори на страната е помогнало за минимизирането на щетите.
През 2022 г. Албания стана обект на кибератака, която временно затвори редица сайтове и дигитални услуги на албанската държавната администрация.
Още: Със сегашния темп Русия ще завземе Украйна през 2256 г. със 101 милиона жертви
Още: Умрели без ток: Най-малко три смъртни случая в Испания
Още: Арестуваха високопоставени служители, съдии и журналисти в Албания (ВИДЕО)
Албанското правителство и международни технологични компании обвиниха иранското министерство на външните работи за кибератаката, припомня АП.
Кибератаката, смятана за отмъщение за това, че Албания предоставя убежище на членове на иранската опозиционна група на муджахидините, доведе до прекъсване на дипломатическите отношения между Албания и Иран два месеца по-късно. Иранското външно министерство отрече да стои зад нея и посочи, че Иран е ставал жертва на кибератаки от муджахидините.
САЩ, НАТО и Европейският съюз подкрепиха в спора Албания, която е член на НАТО.