Арестуваха тийнейджър за нападение срещу равин в парижкото метро

09 ноември 2023, 23:55 часа • 1768 | прочитания

Прокурор съобщи за ареста на тийнейджър, който е разследван за нападение, след като е ритнал равин в гърба в парижкото метро, в контекста на по-широката загриженост за неотдавнашното нарастване на антисемитизма във Франция, предаде АФП. Прокурорът от трибунала в район Бобини заяви, че възможността за антисемитски мотив утежнява потенциалните обвинения. 

Още: "Плюене в лицето на всички": Зеленски с коментар на поредния руски обстрел (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 16.06.25 - Ще пренебрегнат ли САЩ Украйна заради Израел?

Още: Вълна от антисемитизъм: Десетки звезди на Давид осеяха сгради в Париж

Инцидентът е станал около обяд на 8 ноември, а жертвата е била облечена с черен костюм и шапка - облекло, което често се носи от еврейските равини, каза прокурорът. След нападението срещу Израел на 7 октомври, извършено от бойци на Хамас, във Франция са извършени 1159 антисемитски прояви, заяви в сряда министърът на вътрешните работи Жералд Дарманин, което е почти три пъти повече от броя им през цялата 2022 г.

Още: Застреляха жена, крещяла "Аллах Акбар" в Париж

Още: Кошмар в музей във Верона: Турист счупи обсипания с кристали Сваровски стол "Ван Гог" и избяга (ВИДЕО)

Още: Макрон има надежди за конфликта между Израел и Иран в близките часове

Някои членове на еврейската общност във Франция заявиха, че се страхуват да излизат от къщи, носейки видими религиозни емблеми като кипа и обмислят коя синагога да посещават, тъй като в някои от тях има по-строги протоколи за сигурност, предава БГНЕС.

Още: Арестуваха френски инфлуенсър заради подигравка с убито израелско бебе (ВИДЕО 18+)

Още: Протест срещу туризма: Пръскат летовниците с водни пистолети (ВИДЕО)

Още: Русия е ударила важен американски бизнес в Украйна

Президентът Еманюел Макрон заяви, че Франция ще се бори с антисемитизма и "ще бъде безмилостна към онези, които носят тази омраза". За неделя е планирано шествие срещу антисемитизма, на което ще присъстват ръководителите на двете камари на парламента. Партиите са разделени по въпроса дали да участват в марша, след като крайнодясната партия "Национален рали" заяви, че ще участва. Министър-председателят Елизабет Борн вече потвърди, че ще участва.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес