Армения търси помощ за Нагорни Карабах от Европейския съд по правата на човека и от Франция

28 септември 2020, 07:40 часа • 3150 | прочитания

Армения се обърна към Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), с искане да задължи Азербайджан да спре да бомбардира граждански обекти, съобщи представителството на републиката в Страсбург, предаде БГНЕС.

Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?

Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа

"Армения поиска да се приложат временни мерки срещу Азербайджан, по-специално да страната да бъде задължена да спре бомбардирането на граждански обекти, да се въздържа от безразборни нападателни действия, атакувайки граждани, граждански обекти и мирни населени места като цели", се казва в изявление на страницата на офиса на Армения в ЕСПЧ във Фейсбук.

Министерството на отбраната на Азербайджан съобщи, че арменските въоръжени сили са стреляли по населени места по границата с Карабах, според тези данни има убити цивилни. Според арменското министерство на отбраната, Нагорни Карабах "е бил подложен на въздушни и ракетни атаки", арменската страна е свалила два хеликоптера и три безпилотни самолета на Азербайджан. Прессекретарят на президента на непризнатата Нагорно-Карабахска република Вахрам Погосян съобщи, че мирни селища в Карабах, включително столицата Степанакерт, са били подложени на артилерийски обстрел. Той призова населението да се скрие. Редица държави, включително Русия, Франция и Германия, призоваха страните да проявят сдържаност.

Премиерът на Армения Никол Пашинян обсъди и с френския президент Еманюел Макрон "агресивната позиция" на Турция по отношение на военния конфликт в Карабах, предаде ТАСС.

Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)

Още: Турция: Защо държавата иска деца, а майките - не?

Пашинян обърна внимание на необходимостта да се спре евентуалната намеса на Турция в конфликта. "Премиерът насочи вниманието на събеседника Макрон към твърдата, пристрастна и агресивна позиция на Турция и необходимостта да се спре евентуалната намеса на тази страна. Президентът Макрон изрази дълбока загриженост относно настоящата ситуация и заяви, че по-нататъшното нарастване на напрежението е неприемливо", се казва в съобщението от Ереван.

Френският президент "счита за необходимо да се вземат всички мерки за прекратяване на военните действия и за намаляване на напрежението", твърдят от Армения. Пресслужбата на арменския премиер съобщи, че "Макрон подчерта необходимостта от засилване на усилията на съпредседателите на Минската група на ОССЕ за възстановяване на мира в региона".

Конфликтът в Карабах започна през февруари 1988 г., когато Нагорни Карабах обяви отделянето си от Азербайджанската ССР. По време на въоръжената конфронтация през 1992-1994 г. Азербайджан загуби контрол над Нагорни Карабах и седем съседни региона. От 1992 г. се водят преговори за мирно уреждане на конфликта в рамките на Минската група на ОССЕ, оглавявана от трима съпредседатели - Русия, САЩ и Франция.

Още: "И Азербайджан обяви военно положение"

Още: Може ли Арктика да се превърне в причина за ядрена война?

Още: Зеленски наложи санкции на бившия си съветник и беглец от Украйна Олексий Арестович

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес