Европейският съюз не разглежда въвеждането на санкции срещу Китай след решението да приеме законопроект за националната сигурност на Хонконг, заяви върховният комисар по външна политика Жозеп Борел.
Още: Русия пак уби и рани цивилни в Украйна, отговорът: Дронове подпалиха Крим (ВИДЕО)
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Той направи това изявление след днешната неформална среща на министрите на външните работи на държавите-членки на ЕС, в която основна тема бяха отношенията с Китай.
„Само една държава спомена за санкции. Не смятам, че санкциите са начин за решаване на нашите проблеми с Китай”, заяви Борел.
По-рано министърът на външните работи на Германия Хайко Маас подчерта, че с Китай трябва „да се седне на една маса, за да се обсъдят дори неприятни теми”.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Позицията на Германия е, че Китай не трябва да се заплашва със санкции, а да се води диалог.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Министрите на външните работи на ЕС приеха декларация, в която изразяват сериозна загриженост от приетия от Китай спорен закон за сигурността в Хонконг, който криминализира подкопаването на властта на Пекин.
Борел заяви още: "Изразяваме сериозна загриженост от предприетите действия от страна на Китай. Смятаме, че те са сериозен риск за подкопаване на принципа "Една държава - две системи" и високата степен на автономията на специалния административен регион Хонконг, за които Китай се договори с Обединеното кралство, когато Великобритания се оттегли от Хонконг"
"Бихме искали да подчертаем, че отношенията ни с Китай се основават на взаимно уважение и доверие. Това решение обаче е предизвикателство. И, според мен, трябва да продължим да поставяме този въпрос в продължаващия ни диалог с Китай", допълни Борел.
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Китайският парламент прие плановете за налагане на закон за националната сигурност на Хонконг, за който критиците твърдят, че ще унищожи автономията на града.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео информира Конгреса, че Хонконг вече не се ползва с автономия от Китай, а промяната в оценката на Държавния департамент ще доведе до промяна в политиката спрямо Хонконг, без да уточни какво може да предприеме американската администрация.
От ръководството на автономния район реагираха и заявиха, че всякакви санкции на САЩ срещу Хонконг биха били нож с две остриета и ще навредят на интересите на двете страни.
Вижте още:
Напрежението заради Хонконг между Китай и САЩ се засилва