В 90% от случаите в ЕС, когато се събират онлайн доказателства във връзка с разследвания за пране на пари и защита на лични данни, сървърите, до които имат нужда от достъп правоохранителните органи в Европейския съюз, се намират в САЩ. Това стана ясно по време на среща на правосъдния министър Цецка Цачева със заместник-помощник държавния секретар Конрад Трибъл.
Още: Зеленски: За Русия се бият наемници от Азия и Африка (ВИДЕО и СНИМКИ)
Още: Признаване на Палестина и санкции срещу Израел. Попадна ли Нетянаху в капана на ХАМАС?
Поради този факт, според Цачева, новото законодателство на ЕС, касаещо институционализирането и функционирането на Европейската прокуратура, електронните досиета, борбата с изпирането на пари и защитата на личните данни, следва да насърчава и улеснява сътрудничеството между съдебните органи и да ускори взаимната правна помощ по наказателни дела.
В началото на октомври тази година, Европейският парламент одобри създаването на Европейска прокуратура.Тя ще бъде натоварена с разследването и повдигането на обвинения срещу извършители на престъпления срещу бюджета на ЕС. За създаването на този орган се обявиха 20 държави, включително България, като се дава възможност на останалите страни-членки да влязат по всяко време в инициативата.
"Евроатлантическата перспектива на страните от Западните Балкани ще бъде във фокуса на Българското председателство", подчерта Цачева основният приоритет, които българското правителство си поставя за предстоящото председателство.
Още: Извънбрачната дъщеря на Путин: Той отне милиони животи и съсипа моя
Още: Кремъл: Тръмп да внимава с ядрената реторика (ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Разкрития: Джефри Епстийн е продал най-интимните тайни на принц Андрю
Още: Скрито-покрито: Делото за кървавия терористичен акт в "Крокус Хол" започна без организаторите