Над 8,1 милиарда дози ваксини срещу коронавируса са приложени в света към 13 декември. Повечето от тях, обаче, са инжектирани на граждани на страни с високи доходи. Към 8 декември 2021 г. 64,94% от населението на тези страни е получило поне една доза ваксина. В страните с ниски доходи тази цифра е едва 8,35%.
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Освен цената на ваксините, логистични проблеми също затрудняват достъпа до тях. За да се ваксинират достатъчен брой хора, експерти изчисляват, че по-бедните страни ще трябва да увеличат разходите си за здравеопазване с 56,6%, докато по-богатите страни ще трябва да увеличат своите само с 0,8%, пише БГНЕС.
Д-р Питър Сингер, специален съветник на генералния директор на Световната здравна организация (СЗО), обяснява, че всяка седмица поне 50 000 души умират от COVID-19. Предполага се, че повечето са били неваксинирани, а тяхната смърт е могло да бъде избегната чрез ваксинация.
Нов доклад от д-р Андреас Албертсен от университета в Орхус в Дания — предлага средство за по-справедливо разпределение на разходите за световните ваксини между правителствата.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Д-р Албертсен от Университета в Дания смята, че въвеждането на „данък“ върху ваксините може да бъде включен в цената на ваксините въз основа на платежоспособността на страната-купувач. Такъв налог би осигурил работещо решение за това ваксините да са достъпни и за бедните нации. Основната идея на данъка е помощта за бедни страни да бъде калкулирана в цената на ваксините за всяка страна, а държава, която не желае да помогне на по-бедните, да не може да купува ваксини.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
СЗО се надява до средата на следващата година 70% от световното население да бъде ваксинирано.
„Светът е на ръба на катастрофален морален провал – и цената на този провал ще бъде платена с животи и средства за препитание в най-бедните страни в света“, каза през януари тази година ръководителят на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус.