Обичайният PCR тест не е достатъчен, за да се определи с кой вариант на коронавирус е заразен човек. Как се поставя точната диагноза за Covid-19, причинен от Делта варианта и как тя влияе на лечението на болестта, разказва Александър Чепурнов, ръководител на лабораторията за особено опасни инфекции към Федералния изследователски център по фундаментална и транслационна медицина пред радио "Спутник", пише БГНЕС.
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
Сред основните характеристики на Делта е по-краткия инкубационен период, в сравнение с предишните видове на причинителя на болестта. И още, това води до появата на допълнителни симптоми при пациентите, като нарушения във функционирането на стомашно-чревния тракт.
Все още няма надеждна информация дали Делта вариантът води до по-тежко протичане на коронавирусната инфекция, каза Александър Чепурнов. Но за лекарите е по-трудно да лекуват заболяване, причинено от нов вариант на коронавирус.
"Делта е по-труден за лечение, тъй като за варианта Ухан вече е разработено много, а тук роля играят гастроентерологичният компонент и скоростта на развитие на болестта“, обясни вирусологът.
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
Лекарите са принудени да коригират установените протоколи за лечение на коронавирусна инфекция, като вземат предвид характеристиките на Делта - защото старите протоколи не работят толкова добре при него.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Преди да изберат наследник на Франциск I: Папският шивач крои бели одежди в три размера
Още: Искахме, но нямахме желание: Мухъл, течове и окаяно състояние на казармите в Германия
В такава ситуация е важно да се установи точно с кой щам на коронавируса се е заразил пациентът. Но конвенционалните PCR тестове не позволяват това, каза вирусологът.
"Определянето дали пациентът има Алфа или Делта вариант е доста неприятно и скъпо, тъй като е необходимо да се извърши секвениране (разшифроване на генома на вируса - бел. ред.) у болни, макар и на неголеми, но значителни участъци (геномът на вируса - бел. ред.), за да се разбере от какво точно боледуват. Това съвсем не е PCR тест. PCR тест може да се направи много по-евтино и по-бързо, но тук са необходими повече усилия на този етап", уточни той.
Обикновените тестови системи трябва да бъдат допълнително персонализирани, за да идентифицират специфични варианти на коронавируса.
Още: "Ди Велт": България преди еврото е в режим "бързо да изперем 80 милиарда пари под дюшеците"
Още: Снимал военно оборудване: Гърция задържа заподозрян в шпионаж в полза на Русия
"Над това ще се работи, каза в заключение Александър Чепурнов.