Правителството на Северна Македония трябва да извърши конституционни промени и да изгради добросъседски отношения с България и Гърция. Това се казва в проектодоклада за напредъка на Скопие по пътя към ЕС, изготвен от Европейската комисия.
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
В документа изрично се посочва, че правителството на Християн Мицкоски трябва да спазва договорите с България и Гърция – Договора за приятелство и добросъседство (1 август 2017 г. с България) и Преспанското споразумение (17 юни 2018 с Гърция).
Още: Северна Македония прие 20-годишна стратегия за развитие с фокус ЕС, не каза и дума за България
Нужда от конституционни промени
ЕК посочва РСМ като добър пример за изграждане на мултиетническо общество, но добави, че Скопие трябва да изпълни ангажимента си за завършване на конституционните промени.
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
Мицкоски продължава да отхвърля вписването на българите в Конституцията на РСМ - условие, което България поставя за защита на хората с българско самосъзнание в югозападната ни съседка и за евроинтеграция на Скопие. В края на септември ЕС обърна гръб на Северна Македония, но започна преговори за членство с Албания. Премиерът от ВМРО-ДПМНЕ обвърза гласуването за промените в основния закон със сформирането на редовно управление у нас: Мицкоски: Конституционни промени със забавено действие - само при редовен кабинет в България.
Ускоряване на реформите
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Преди да изберат наследник на Франциск I: Папският шивач крои бели одежди в три размера
Още: Искахме, но нямахме желание: Мухъл, течове и окаяно състояние на казармите в Германия
Документът на ЕК също така призовава за ускоряване на реформите, свързани със сближаването с ЕС. Става въпрос най-вече за укрепване на върховенството на закона, повишаване на доверието в съдебната система, както и за провеждане на разследвания, наказателни преследвания и окончателно приключване на дългосрочни съдебни процеси, свързани с високопоставени лица.
Снимка: Getty Images
Още: "Ди Велт": България преди еврото е в режим "бързо да изперем 80 милиарда пари под дюшеците"
Още: Снимал военно оборудване: Гърция задържа заподозрян в шпионаж в полза на Русия
„Северна Македония трябва да продължи с изпълнението на реформите, свързани с членството в ЕС, най-вече тези от клъстера „Основни ценности“, като съдебните реформи, борбата с корупцията и организираната престъпност“, се казва в доклада, цитиран от БГНЕС.
Още: Мицкоски и Борисов са си говорили след изборите, но македонските анализатори са скептични
ЕК припомня, че процесът на скрининг за всичките шест клъстера приключи през декември 2023 г.
„Комисията очаква бързи и решителни последващи действия във връзка с доклада за скрининг на клъстера „Основни ценности“, включително по отношение на пътните карти на страната в съответствие с рамката за преговори, с оглед на откриването на първия клъстер възможно най-скоро“, пише в документа.
Още: Надеждата на Мицкоски: В София да има правителство и то да деблокира европътя на РСМ