Европейският съюз одобри 17-ия си пакет от санкции срещу Русия, който е насочен срещу близо 200 кораба от т.нар. сенчест флот на Кремъл - танкери, заобикалящи наказателните мерки чрез прехвърляне на петрол в открито море, като така се губи следата на произход. Новите мерки са насочени и към предотвратяване на хибридните заплахи на Москва, както и към гарантиране на човешките права.
"В процес на изготвяне са още санкции срещу Русия. Колкото по-дълго Русия води война, толкова по-строг е нашият отговор", написа в профила си в X ръководителят на европейската външна политика и политиката на сигурност Кая Калас. Тя изрично подчерта, че "всички трябва да са на борда", когато става въпрос за санкциите срещу Русия - и че САЩ на Тръмп не са съгласно, но ЕС няма избор.
Още: ЕС със съгласие за 17-и пакет санкции срещу Русия - има нов елемент, различен от традиционните
Kallas stated that Brussels "did not see any pressure" from the U.S. on Russia during the negotiations on Ukraine. pic.twitter.com/50d6msHSJs
— WarTranslated (@wartranslated) May 20, 2025
Новите санкции на ЕС са срещу сенчестия флот, енергийния и военния сектор
Пакет №17 на ЕС включва санкции срещу 189 кораба от руския "сенчест флот", което прави танкерите в черния списък общо 342.
Освен това ЕС налага индивидуални санкции (замразяване на активи и забрана за предоставяне на средства), насочени към екосистемата на сенчестия флот - т.е. към компаниите, които позволяват функционирането му. Тези мерки са насочени включително срещу субекти от ОАЕ, Турция и Хонконг, а в списъка е включен и "един важен застраховател" на руската нефтена корабна индустрия, посочват от блока в официалното си прессъобщение.
Снимка: Кая Калас, Getty Images
Откакто ЕС въведе таван на цените на петрола от 60 долара на барел и санкции срещу флота в сянка, съответните руски приходи са намалели с 38 млрд. евро. Руските приходи през март 2025 г. са били с 13,7% по-ниски от тези през март 2023 г. и с 20,3% по-ниски от тези през март 2022 г., изчисляват властите в Европейския съюз.
ЕС налага ограничителни мерки и на "Сургутнефтегаз" - голяма руска петролна компания, която осигурява значителни приходи и захранва военните усилия на Путин. Важно руско дружество за превоз на нефт също е включено в списъка, но не се посочва името му.
ЕС налага санкции на повече от 45 руски компании и физически лица, които предоставят на руската армия дронове, оръжия, боеприпаси, военно оборудване, важни компоненти и логистична подкрепа. Разширява се санкционният обхват и по отношение на промишлените посредници - например руски и китайски субекти, доставящи машинни инструменти на руския военен и промишлен сектор.
Още: Ето защо ЕС ще наложи санкции срещу неработещия газопровод "Северен поток"
Европейският съюз добавя три китайски компании, включително държавни, едно беларуско и едно израелско дружество, които предоставят ключови компоненти на руската армия, основно за производството на дронове.
Съветът на ЕС добавя и 31 нови компании към списъка на субектите, за които се прилагат по-строги ограничения за износ на стоки и технологии с двойна употреба. Тези фирми са в Сърбия, Обединените арабски емирства, Турция Виетнам и Узбекистан и са участвали в заобикалянето на ограниченията за износ.
ЕС въвежда и допълнителни ограничения върху износа на стоки, които допринасят за военното и технологичното усъвършенстване на Русия, за развитието на нейния сектор на отбраната и сигурността, за разработването или производството на нейните военни системи.
В новия набор от наказателни мерки влизат и такива, насочени към хибридните операции на Русия, а именно създаване на правно основание за противодействие на пропагандни канали или на кораби и субекти, участващи в саботаж на подводни кабели, летища или сървъри.
Още: Разкриха канала, по който Русия купува оръжия от Китай: Посредникът не е изненадващ, но мястото е
Снимка: European Parliament
Днешният списък с мерки е насочен и към разграбването на културното наследство в окупирания от Русия полуостров Крим и незаконната експлоатация на селскостопанската продукция на Украйна.
С днешното добавяне на 75 нови лица (17 физически и 58 компании) санкции вече се прилагат за над 2400 лица и фирми.
ЕС заплаши Русия с допълнителни санкции, ако диктаторът Владимир Путин не се ангажира с прекратяване на огъня в Украйна и не се заеме сериозно с мирните усилия. Той все още не го е сторил: Уважава жена ми повече от мен: Тръмп съвсем легна пред Путин (ОБЗОР - ВИДЕО).
Макар че европейските лидери обявиха, че допълнителните санкции са съгласувани с Вашингтон, президентът на САЩ Доналд Тръмп, който проведе телефонен разговор с Путин на 19 май, заяви, че не възнамерява да налага нови мерки на Москва, за да не наруши мирните усилия. Това се случва въпреки намеците от страна на американски официални лица, че ще се осъществи пакетът, който се радва на широко одобрение в Сената, включващ 500% мита за държави, купуващи руски газ, петрол и уран: Невиждани санкции от САЩ към Русия до дни: Хора на Тръмп признаха, че им е до гуша от Кремъл.
Великобритания също обяви нови санкции срещу Москва
На 20 май британското правителство обяви 100 нови санкции срещу Русия, обещавайки да засили натиска, докато Москва продължава да отхвърля прекратяването на огъня в Украйна. Новите мерки са в координация със 17-ия пакет от санкции на ЕС и са насочени към "субекти, подкрепящи руската военна машина, износа на енергия и информационната война, както и към финансови институции", подкрепящи руските военни усилия.
Обединеното кралство подчерта, че санкциите следват най-мащабния руски удар с дронове срещу Украйна, включващ 273 безпилотни машини, изстреляни срещу страната през нощта на 18 май. Ограниченията имат за цел да прекъснат производството и използваемостта на ракети "Искандер", които често се използват при удари срещу цивилни граждани: Русия пося смърт с рекорден брой дронове по Украйна. Путин може да седне за преговори чак през есента (ОБЗОР - ВИДЕО).
Снимка: Киър Стармър, Getty Images
Санкциите са насочени и към още 14 членове на финансираната от Кремъл Агенция за социален дизайн - санкционирана руска компания, обвинена в информационни операции, насочени към подкопаване на демокрацията и върховенството на закона в Украйна и в чужбина.
Пакетът включва и 18 кораба от сенчестия флот, 46 финансови институции, които помагат на Русия да заобикаля санкциите, както и мерки, които да попречат на Москва да се свърже отново със световната икономика.
Обединеното кралство заяви още, че разглежда възможността за по-нататъшно намаляване на тавана на цените на руския суров петрол, който сега е 60 долара за барел: ЕС ще предложи на Г-7 затягане на санкциите срещу руския петрол.
"Последните удари на Путин за пореден път показват истинското му лице на подстрекател към война“, заяви външният министър на Обединеното кралство Дейвид Лами, цитиран от сайта на правителството в Лондон. "Ние ясно заявихме, че забавянето на мирните усилия само ще удвои решимостта ни да помогнем на Украйна да се защити и да използваме нашите санкции, за да ограничим военната машина на Путин".